Барак Обама нема докази за напад на Сирија?

Категории: Свет

Администрацијата на американскиот претседател Барак Обама одби да и достави на агенцијата Асошиејтед прес докази за употреба на хемиско оружје во Сирија, јавуваат американски медиуми.

Во информацијата на АП, пренесена од електронските медиуми во САД се вели дека „американската Влада инсистира дека има разузнавачки податоци дека во Сирија на 21 август било употребено хемиско оружје, но јавноста треба да види барем еден конкретен доказ од разузнавачките агенции“.

Агенцијата истакнува дека не се прикажани сателитски снимки три дена пред нападот, како ни транскрипти од комуникации на сириската арммија, што би ја поврзале Владата во Дамаск со наводниот хемиски напад, иако администрацијата на Обама наведе дека ги поседува.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , ,