Ограбени цркви во кичевско и гостиварско

Категории: Кичево, Слајдер

Ноќта меѓу 14 и 15-ти февруари во село Белица, во црквата „Св.Ѓорѓија“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната  врата и одзел околу 100 денари. Увид на лице место извршила екипа од ПО-Извор.

На 15.02.2013 година во точно неутврдено време во с.Брждани-Кичево, во црквата „Св.Никола“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 1.000 денари. Увид на лице место извршила екипа од ПС-Кичево.

Помеѓу 14 и 15-ти февруари ограбена е и црквата во село Здуње-Гостивар, „Св.Ѓорѓија“. Сторителот насилно ја отворил влезната врата и одзел околу 2.500 денари и 15 шишиња зејтин. Увид на лице место извршила екипа од ПС-Гостивар.

Пред 3 недели мета на крадци беа и манастирот Света Богородица Пречиста и кичевската црква Свети Петар и Павле.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , ,