Осветена новоизградената црква во село Требовље бродско

Категории: Македонија, Слајдер

Вчера во селоТребовље бродско со голем црковно народен собир на кој присуствуваа повеќе од 500 верници, беше осветена новоизградена црква Преображение  на Господ Исус Хрстос, дар на Војче и Александар Стојкоски бизнисмени од Тетово родени во ова село.Чинот на осветување го изврши Митрополитот Дебарско – Кически Господин Тимотеј со повеќе архиереи.
Во кругот на црквата беше организиран и заеднички ручек.
Tекст и фото: Зоран Антоски

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , ,