Првиот парламентарец Трајко Велјановски ќе ја отвори изложбата во Кнежино

Категории: Кичево

Делата од 20 –та јубилејна Кичевска ликовна колонија, денес 11 –ти септември, ќе им бидат претставени на љубителите на уметноста од Кичево. На изложбата ќе бидат претставени 70-ина слики изработени во разни техники како и петте скулптури, кои ќе бидат поставени во предворјето на Куќата на уметноста.

Покрај дел од уметниците кои ги создадоа овие дела а ги имаше вкупно 26 од 17 земји, на отворањето се очекува да присуствува и Министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска, а по четврти пат изложбата за отворена ќе ја прогласи првиот парламентарец Трајко Велјановски.
Поголемиот дел од ликовните творби создадени на годинешната колонија на 13 септември ќе бидат претставени и на љубителите на убавата  уметност во главниот град а изложбата ќе отворена во КИЦ на град Скопје.
Зоран Антоски

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,