Google отфрли да го симне спорниот филм од YouTube

Категории: Свет

Гугл отфрли барање на Белата куќа да ја преразгледа одлуката да го остави достапен на ЈуТјуб трејлерот на антиисламскиот филм поради кој се одржаа масовни демонстрации против САД на Блискиот исток.

Интернет компанијата соопшти дека го цензурирала клипот во Индија и Индонезија, а претходно и во Египет и Либија каде демонстранти нападнаа американски дипломатски претставништва. Гугл соопшти дека вовел ограничувања за клипот заради локални закони, а не заради политички притисок.

Белата куќа одново побара од Гугл да преразгледа одлука дали клипот не ги нарушува условите на услугата на ЈуТјуб. Од Гугл соопштија дека видео-клипот не ги нарушува раководните принципи на компанијата.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , ,