Земјотрес во Јужна Турција

Категории: Свет

Земјотрес со интензитет од 4,7 степени по Рихтер е регистриран денеска во реонот на Козан, во округот Адана во Јужна Турција, јави турската телевизија CNN-Turk.

Земјотресот бил на длабочина од 18,5 километри под земјината површина. Епицентарот на потресот бил во реонот на селото Гнери, се наведува во соопштението на истанбулската сеизмолошка опсерваторија Кандили.

Нема информации за предизвикана материјална штета и евентуални човечки жртви.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: ,