Напредок е седми најдобар клуб од Македонија во Европа според Euro club index

Категории: Кичево, Слајдер, Спорт

Според рангирањето на Euro club index  екипата на кичевски Напредок се наоѓа на 600 место во конкуренција на европските клубови и е седми најдобар клуб од Република Македонија со индекс 776.

Најдобро рангиран е Вардар кој се наоѓа на 476.место. Две позиции зад „црвено-црните“ се наоѓа Металург (478.), а Ренова е трета од македонските клубови, рангирана точно на 500.позиција. Потоа следуваат Шкендија (508.), Работнички (542.), Брегалница (599.). Зад Напредок се екипите на Силекс (605.), Тетекс (621.), Дрита (636.) и Пелистер (641.).

Како најдобра екипа во рангирањето е Барселона со индекс 4476, зад неа се Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед, Баерн Минхен, …

Euro club index во методологијата на рангирање ги користи историските и актуелните резултати на екипите во домашното првенство, домашните купови и во Лигата на шампионите, УЕФА Европа Лигата и УЕФА Супер купот.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,