Кичевчани собраа медали на првенство во карате

Категории: Спорт

Минатиот викенд се одржа државно првенство во Фрајбург, Швајцарија. Учество зедоа 365 натпреварувачи кои беа квалификувани за ова првенство. Kashiva kan клубот од градот Biel, кој е основан од Борис Лескаровски-карате мајстор 5 дан, беше предводен од нашиот репрезентативец во карате Дејан Милошевски кој имаше улога натренер на ова значајно првенствона кое освоија вкупно седум медали.

“Од клубот се квалификуваа 5 натпреварувачи во дисциплината кати и борби. За прв пат во историјата на клубот, Elie Feller (седум кратен шампион во кати во U18) учествуваше во најдобрата категорија во ката (сениори) и го освои 2-рото место. Во категоријата U16 ката, исто така за прв пат финалето беше помеѓу нашите најдобри каратисти во таа категорија (Leo Esposito и Leon di Caprio) каде Leon di Caprio овој пат се закити со златниот медал. Исто така Leon di Caprio освои и трето место во категорија борби – 63 кг. Во категоријата до 10 години кати освоивме уште 2 бронзени медали. Со ова уште еднаш докажавме дека Kashiva kan прави вистински шампиони”  – истакна Милошевски.