Почина Никола Симиќ – најстарији млаѓи референат

Категории: Магазин

Денес на 80-годишна возраст во Белград почина бардот на екс-југословенското глумиште, Никола Симиќ. Со улогите кои ги играше засмеваше милиони луѓе.

Член бил на Драмскиот театар од далечната 1959 година. Беше најпознат по улогите во Тесна кожа, Среќни луѓе, Семејно богатство, Повеќе од игра…

Нека почива во мир!

 

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: