Од полноќ поевтинуваат горивата

Категории: Македонија

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 денари, а дизелот за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Литар ЕУРОСУПЕР БС-95  ќе се продава за 81 денар, ЕУРОСУПЕР БС-98 за  82,50, а  ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 69,50 денари.  За половина денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) кое ќе чини 58 денари.

Намалувањето, пак, на малопродажната цена на мазутот М-1 НС е за 0,297 денари. Цената на килограм од тој енергенс ќе изнесува 41,410 денари.

РКЕ ја донесе одлуката за намалување на цената на нафтените деривати врз основа на просечната цена на нафтата на светските пазари и курсот на денарот во однос на доларот.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , ,