Поевтинува струјата?

Категории: Македонија, Слајдер

Од јуни поевтинува струјата. Не се знае за колку. Новата цена треба да биде пресметана во јуни кога РКЕ ќе ги разгледа податоците добиени од трите енергетски компании, јави вечарва телевизијата Алфа.

Втора година по ред енергетските капацитети во земјава бележат зголемување на производството на струја што се должи пред се на поволната хидролошка состојба на македонските водотеци. Со тоа се намалува потребата од увоз на струја која беше 30% од вкупните потреби на Република Македонија.

Само за илустрација, во март годинава хидроелектраните произвеле 208,7 гигават часа, за разлика од истиот месец лани кога биле произведени само 55 гигават часа. Дополнително, во Богданци се гради вториот по големина ветро парк на балканот кој треба да биде отворен наскоро. Се очекува да биде готов 2014 година.

Доколку Македонија се потпре на прозиводство на струја од обновливите извори на енергија како водата, ветерот и сончевата енергија, земјава од увозно зависна може да стане извозник на електрична енергија.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , ,