Поевтинуваат горивата

Категории: Македонија, Слајдер

Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија на денешната седница донесе одлука за намалување на цената на бензините.

Рафинериските цени на нафтените деривати се намалуваат во просек за 1,32 % . Малопродажните цени на нафтените деривати  согласно Методологијата за формирање на цените, се намалуваат  во просек за 1,01%.

Тоа значи дека малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95 и на ЕУРОСУПЕР БС-98 се намалуваат за 0,50  ден/лит.

Така цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 81,50 ден/лит, а на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 83,00 ден/лит.

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 1,00  ден/лит и ќе изнесува 71,00 ден/лит.

Новата цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) намалена за 0,50  ден/лит, изнесува 60,00 ден/лит.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,515 ден/кг и ќе изнесува  42,524 ден/кг.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , ,