Од вечер се слави Пречиста

Категории: Кичево

Утре е големиот православен празник посветен на Воведение на Пресвета Богородица. Голем број на кичевчани ја слават како куќна слава. Се служи посна трпеза, лепче кое секое домакинство го спрема за бериќет и благосостојба во домот со црвенот вино се дел од карактеристиките на оваа слава. Нека им е честита на сите фамилии кои ја слават.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , ,