Внимание: Со селфи се пренесуваат вошки

Категории: Магазин

Селфи фотографиите, сликани со паметен телефон се еден од начините за пренесување вошки меѓу децата и адолесцентите, предупреди вчера Руската агенција за заштита на потрошувачите и ги посоветува да престанат со таа пракса.

– Занесеноста по селфи покажува ширење на вошки меѓу адолесцентите, стои во соопштението на регионалната канцеларија на Агенцијата Роспотребнадзор.

Селфи „го олеснува пренесувањето на паразитите кога главите се во допир, предупредува агенцијата и наведува дека станува збор за главниот начин за пренос на вошки меѓу децата и адолесцентите.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: ,