ФОТО: Срби провоцираа со грчко знаме на македонската химна

Категории: Македонија

Нова провокација на натпревар кога игра македонска репрезентација. Српски навивачи развеаја грчки знамиња додека се интонираше македонската химна во Ниш.

На ракометниот натпревар меѓу селекциите на Македонија и Србија, знамињата на нивната „пријателска“ Грција им беа одземени на српските навивачи, пренесува Пулс 24.

Друг српски портал пишува дека на почетокот на натпреварот во салата „Чаир“, веднаш по интонирањето на химната, полицаец-цивил им пришол на група млади навивачи која извадила две грчки знамиња и ги предупредил дека ќе бидат приведени доколку не ги тргнат.

По натпреварот, на Фејсбук, еден од навивачите пишува дека најважно им било грчкото знаме да биде видено за времетраењето на македонската химна.

Коментирај:

(Kicevo.Mk се оградува од сите коментари кои наведуваат на национална, расна и верска нетрпеливост)

Документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија.

FB Analytics


Tags: , , , , , , ,