Home » Posts tagged with » Албанци
Стејт департментот длабоко загрижен од регрутирањето Албанци во Сирија

Стејт департментот длабоко загрижен од регрутирањето Албанци во Сирија

Американскиот Стејт департмент строго го осуди упатувањето на борци од Балканот во Сирија, пред се нивното регрутирање на верска основа и приклучувањето кон бунтовничките сили, кои се борат против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, јави дописникот на МИА од Вашингтон. На прашање на МИА, портпаролката на Стејт департментот Мери Харф изјави дека оваа […]

Во Кичево се помалку Албанчиња во прво оделение

Во Кичево се помалку Албанчиња во прво оделение

Бројот на првачињата во Кичево постојано се намалува, пишува порталот Плусинфо. Печалбарите сè почесто си ги земаат и нивните деца во странство, па бројот на учениците низ училиштата од година во година станува сè помал. – Во минатото, албанските ученици беа најмалку 30 отсто повеќе од бројот на македонските ученици, заедно со Турците и со […]

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

На вчерашната седница на кичевскиот совет на дневен ред беше изгласувањето на членови на управните одбори на ЈП Комуналец – Кичево и на основните и средните школи во Кичево. Бројот на членови на Управниот одбор на ЈП Комуналец бил зголемен за уште 2 члена, од 9 на 11 членови. Предлогот во новиот управен одбор да […]

Беџети: Ако се спроведеше пописот, Албанците ќе беа под 20%

Беџети: Ако се спроведеше пописот, Албанците ќе беа под 20%

Академикот Абдулменаф Беџети во емисијата „Патот кон“ на Алсат телевизија изјави дека постоеле тенденции, доколку пописот во 2011 се одржеше, процентот на Албанците во Република Македонија да падне под 20%. „Ќе ви кажам 2-3 работи. Првата критична точка беше намалувањето на цензусот во градот Скопје. Со одредбите што ги предвидовме со Правилникот и начинот на […]

Нова тепачка во Кичево, повредени две момчиња

Нова тепачка во Кичево, повредени две момчиња

Вчера попладне дошло до голема тепачка на ученици од ОСУ„Мирко Милевски“ и ОСУ “Дрита“. Според информациите до кои дојде Kicevo.Mk, тепачката се случила околу 14.30 на булеварот Рудничка, во близина на гимназијата. Нападнати биле две момчиња од македонска националност од група од околу дваесетина момчиња од албанска националност.Тепачката настанала откако едно од момчињата било нападнато, […]

И струшкиот градоначалник Зијадин Села се пресметува со Македонците

И струшкиот градоначалник Зијадин Села се пресметува со Македонците

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ–Струга со соопштение најостро реагира на постапката на новиот градоначалник Зијадин Села, кој, како што наведуваат оттаму, од самиот старт ја покажал непринципиелноста дека би бил градоначалник за сите граѓани во општина Струга, разрешувајќи ги  раководителите од редот на Македонците. На тој начин, стои во соопштението, тој ги навредува  сите оние 15.500 Македонци кои излегоа на […]

Утре протестен собир пред Општина Кичево

Утре протестен собир пред Општина Кичево

Утре во 11 часот на протест пред зградата на општина Кичево ќе излезат луѓето кои минатата недела беа отпуштени од страна на новите градски власти на чело со градоначалникот Фатмир Дехари. На протестот ќе биде изразено незадоволството од последните отпуштања по етничка линија. Минатата недела беа отпуштени работници вработени со договор на дело  со образложение […]

Продолжува хајката против адмнистративците Македонци во кичевската општина

Продолжува хајката против адмнистративците Македонци во кичевската општина

Дел од јавната администрација сите од различни сектори во кичевската локална самоуправа во петокот биле информирани дека од денес ќе бидат разместени надвор од матичниот објект. Утрово тоа и се случило, дознаваме од наши извори. Над 10 административци, сите Македонци, со различни квалификации и од различни сектори и одделенија се сместени во една просторија кај […]

Дехари започна да брка Македонци од работа

Дехари започна да брка Македонци од работа

Четири од пет вработени со договор на дело во кичевската противпожарна служба добиле отказ од градоначлникот Фатмир Дехари, објавува Дневник повикувајќи се на свои извори. Како што пишува весникот, сите отпуштени се Македонци, додека нивниот колега Албанец си го задржал работното место. Покрај овие, отпуштени си и уште десет административци во Кичево, сите исто така […]

Нападнат Спасен Сиљаноски

Нападнат Спасен Сиљаноски

Синоќа околу 2 часот без причина бил физички нападнат Спасен Сиљаноски од лица од албанска националност. Како што истакнува, бил нападнат само заради тоа што имал обесен православен крст на ретровизорот од неговиот автомобил и поради тоа што е пеjач на народни македонски и патриотски песни. Претходно бил бркан од 4-5 автомобили низ улиците по […]

Page 1 of 212