Home » Posts tagged with » Али Ахмети
10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес, точно пред 10 години се одржа референдумот против новата територијална организација на Република Македонија. 10 години после тоа, само на најиндоктриниран слепец не му е јасно која катастрофа претставуваше тој закон. Ќе ме извините за […]

Зошто градоначалникот Фатмир Дехари ја напушти свеченоста за автопатот во саботата?

Зошто градоначалникот Фатмир Дехари ја напушти свеченоста за автопатот во саботата?

Градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари во саботата демонстративно ја напуштил свеченоста по повод отпочнувањето на градежните работи на автопатот Кичево – Охрид. Оваа негова реакција беше мирно проследена од страна на неговите сопартијци кои останаа да ја проследат манифестацијата до крај. Во дел од медиумите на албански јазик кратко беше пренесена неговата изјава дека „не […]

Фазли Велиу изел ќотек во Ваксинце

Фазли Велиу изел ќотек во Ваксинце

Фазли Велиу, идеологот на УЧК и вујко на лидерот на ДУИ Али Ахмети, бил физички нападнат во Ваксинце за време на одбележувањето на годишнината од загинувањето на командант „Тигри“ – јавува телевизијата Канал5. Локалното население и иницијативниот одбор барале на настанот да нема политичари. Меѓутоа тоа не било испочитувано и Велиу се појавил во друштво […]

Обединетата Македонска Дијаспора реагира на шпекулациите од ДУИ

Обединетата Македонска Дијаспора реагира на шпекулациите од ДУИ

Обединетата Македонска Дијаспора со писмено соопштение реагираше на шпекулациите дека ќе се сретне со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за време на неговиот престој во САД. Следува интегралниот текст од соопштението. ОМД нема потврдено средба со Ахмети Претседателот на Обединетата македонска дијаспора Методија А. Колоски демантира дека ќе се сретне со претседателот на ДУИ Али […]

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

Репортажа на Хрватската телевизија во која централна тема е Кичево. Емисијата е посветена на последните локални избори и е снимана пред и после изборите и главните теми поврзани со нив. Погледнете ја.

ФОТО: И Али Ахмети „си метна пушка малихера“ за денешниот митинг во Кичево

ФОТО: И Али Ахмети „си метна пушка малихера“ за денешниот митинг во Кичево

Пред неколку часови се појави и овој повик и тоа на Facebook страната на ДУИ. По Фатмир Дехари, еве го и Али Ахмети со калашњиков. Апел до сите граѓани на Кичево да не подлегнуваат на никакви провокации.

И Сали Рамадани се кандидира за кичевски градоначалник

И Сали Рамадани се кандидира за кичевски градоначалник

Сали Рамадани е уште еден кандидат за кичевски градоначалник. Како што објавува порталот Плусинфо, тој денес во Кичево официјално ја најавил својата кандидатура како независен кандидат. – Сакам да се врати победата во Кичево после 69 години и оваа општина да биде обединета – изјавил Рамадани и најавил формирање на уште една албанска партија, наречена […]

Тачи: Ахмети ќе изгуби во Кичево

Тачи: Ахмети ќе изгуби во Кичево

Лидерот на Демократската партија на Албанците, Мендух Тачи, во вчерашното интервју за магазинот „Република“ прогнозираше пораз за ДУИ на локалните избори во Кичево. Иако неговата партија даде бланко поддршка за кандидатот за градоначалник на ДУИ, Тачи ги наведува причините поради кои партијата на Ахмети нема да победи. – Искрено, ќе биде многу интересно. Место 18 […]

За Ахмети Кичево отсекогаш било албанско?

За Ахмети Кичево отсекогаш било албанско?

Kичево историски ни припаѓа нам, оти ние отсекогаш сме биле мнозинство, но ќе треба да се организира и мобилизира и дијаспората, порачал лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на средба со албанската дијаспора во Цирих, Швајцарија. Со ова, Ахмети и официјално потврди дека еднонеделната турнеја во Швајцарија, Германија, Австрија и во Италија е директно насочена да […]

Ќе се гласа за доверба на владата

Ќе се гласа за доверба на владата

Собранието на Република Македонија ја почна 43. седница на која ќе се расправа и ќе се гласа за доверба на Владата, по барање на опозициската СДСМ. Според постигнатиот договор меѓу владејачкото мнозинство и опозицијата на координацијата кај претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, на почетокот на седницата координаторот на пратениците на СДСМ Игор Ивановски ќе има 30-минутно образложение на барањето за гласање доверба на Владата. На неговото образложение не се […]