Home » Posts tagged with » Битола
Милошоски: Македонија заслужува да биде рамноправна членка на НАТО

Милошоски: Македонија заслужува да биде рамноправна членка на НАТО

Пред 100 години, во бесмислената војна загинаа многу млади војници, но најголемата жртва на ова поднебје беше Македонија, истакна потпретседателот на Собранието на Република Македонија Антонио Милошоски, на Француските воени гробишта во Битола, каде вчера беше одбележан 11 ноември, Денот кога во 1918 година беше потпишано примирјето меѓу завојуваните страни. – Пред 100 години многу […]

Кичево меѓу градовите со најзагаден воздух за дишење

Кичево меѓу градовите со најзагаден воздух за дишење

Заедно со жителите на Скопје, Тетово и Битола, кичевчани дишат најопасен воздух во Македонија. Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми посочи дека се препорачува во Градот Скопје и во општините Битола, Кичево и Тетово да се пренасочи движењето на товарни возила од периодот од 7:00 до 19:00 часот, односно во градот Скопје да […]

Во Кичево, Битола, Ресен и Демир Хисар против сезонски грип досега се вакцинирале 2.250 граѓани

Во Кичево, Битола, Ресен и Демир Хисар против сезонски грип досега се вакцинирале 2.250 граѓани

ЈЗУ Центар за јавно здравје-Битола од денот на почетокот на вакцинацијата против сезонски грип, односно во изминатите 14 денови извршиле вакцинирање на 2.250 граѓани, со што е употребен најголемиот дел од вкупно 3.800 обезбедни вакцини за граѓаните од општините Битола, Новаци, Могила, Кичево, Демир Хисар и Ресен. Од ЈЗУ Центар за јавно здравје Битола, надлежни […]

Кичевчанката Ѓурчиноска најбрза поштар на државниот натпревар во Битола

Кичевчанката Ѓурчиноска најбрза поштар на државниот натпревар во Битола

Во Битола завчера се одржа 20. јубилејно државно првенство во брзо одење на поштари на кое учествуваа претставници на подружниците на АД за поштенски сообраќај „Македонска пошта“ – Скопје. Трките во машка и женска конкуренција се одржаа на рекреативната патека на градското шеталиште под Тумбе Кафе во Битола, и според пропозициите сите учесници настапија во […]

ФОТО: Кичевчанката Кристина Спасеноска е најубавата Македонка!

ФОТО: Кичевчанката Кристина Спасеноска е најубавата Македонка!

Фото: Телеграф.Мк Кичевчанката Кристина Спасеноска (21) ја доби круната „Мис на Македонија“ на изворот кој се одржа доцна синоќа. Мисот во септември ќе ја претставува земјава на светскиот „Miss world“, што ќе се одржи во Индонезија. Кристина често ја споредуваат со Андријана Лима. Пред неколку дена победи на изборот за „Мис на Балкан”. Прва придружничка […]

И следната сезона Напредок дел од елитата

И следната сезона Напредок дел од елитата

И да посакаа  фановите на Напредок неможеа да добијат поубав летен подарок од победата на нивниот миленик над  екипата на Пелистер во Битола од 2-1. Тоа значи дека сино – белите и наредната првенствена сезона ќе бидат дел од елитата. Напредок  на гостувањето во Битола поведе со 1-0 со голот на Симјаноски во 30 минута, […]

По 11 часа игра прв домашен гол на Напредок

По 11 часа игра прв домашен гол на Напредок

По дури 11 часа игра Напредок ја затересе противничката мрежа пред своите гледачи и стана сопственик на еден неславен рекорд. Вториот неславен рекорд се однесува на фактот што во дури осмиот првенствен натпревар Напредок ја извојува првата домашна победа. Голгетерската суша на сино- белите ја прекина Дејан Цветаноски во 56 минута, кога со својот гол […]

Премиера на претставата „Се е баш добро маче“ во Ц.К во Кичево

Премиера на претставата „Се е баш добро маче“ во Ц.К во Кичево

По подолг период љубителите на театарската уметност од Кичево, ќе можат да уживаат во претставата “Се е баш добро маче” во изведба на познатото драмско студио„ Солзи и смеа” од Битола.Се очекува оваа урнебесна комедија да ги расположи гледачите во Центарот за култура во Кичево, кои по подолг период  ќе можат да уживаат во една […]

Моштите на Свети Никола пристигнаа во Битола

Моштите на Свети Никола пристигнаа во Битола

Во Битола попладнево се одржа литија по повод пристигнувањето на моштите на Свети Николај Мирликијски – Чудотворец во градот. Моштите беа донесени од страна на Ахимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир, заедно со неговото братство и сестринство. Откако беа целувани, моштите беа поставени на местото каде некогаш се издигал храм посветен на Свети Никола. Денес […]

„Се е баш добро маче“ во Кичево

„Се е баш добро маче“ во Кичево

Битолската атракција „Солзи и смеа“ во четврток (23 мај), гостува во Кичево со комедијата „Се е баш добро маче“. Претставата ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура „Кочо Рацин“ – Кичево. Влезот е 100 денари. Гостувањето во Кичево е дел од турнејата која, покрај Кичево, ќе ги опфати и Охрид, Прилеп, Штип, […]

Page 1 of 212