Home » Posts tagged with » Благоја Деспотоски
Деспотоски: Донесена измената за зголемуање на минимална плата

Деспотоски: Донесена измената за зголемуање на минимална плата

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ на 84-тата седница на Собранието на Република Македонија одржана на 06 февруари 2014 година едногласно ги донесе измените на Законот за минимална плата во Република Македонија со што тогашната минимална плата од 8 050 денари се зголеми на 8 800 денари. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Благоја Деспотовски, […]

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Изградбата на автопатските делници од Кичево до Охрид и од Скопје до Штип ќе придонесе за развој на економијата и туризмот во источниот и западниот дел на државата и нивно доближување до главниот град. Ќе се намали времето на патување и ќе се зголеми безбедноста на патиштата, а индустриските зони во градовите низ државата ќе станат поатрактивни за […]

Демант од екс-градоначалникот Благоја Деспототски за преименувањето на улицата Душан Јовески

Демант од екс-градоначалникот Благоја Деспототски за преименувањето на улицата Душан Јовески

Во врска со написот „Дехари исполни аманет од Деспотовски – една улица доби новo име“ на Фатљуме Дервиши објавен на порталот „Плусинфо“ со демант се јави поранешниот градоначалник на Кичево, Благоја Деспотоски. Во демантот се вели: Јас никогаш не сум бил, нити ќе бидам за преименување на улицата Душан Јовески бидејќи тој освен што е […]

Јанакиески: Изградбата на автопатот ќе го поттикне развојот на кичевскиот крај

Јанакиески: Изградбата на автопатот ќе го поттикне развојот на кичевскиот крај

При денешната  посета на Кичево, покрај пуштањето на патот за село Староец , Јанакиески оствари средба со заменик Министерот за Локакна самоуправа Ѓорѓија Сајкоски, пратеникот од Кичево Илија Китаноски и со потесното раководство на ОК ВМРО-ДПМНЕ на Кичево. По предавањето на патот министерот Јанакиески рече: -Министерството за Транспорт и врски со свои средства во износ од […]

Пуштен во употреба локалниот пат Староец – магистрала Кичево/Македонски брод

Пуштен во употреба локалниот пат Староец – магистрала Кичево/Македонски брод

Во Кичево денеска беше пуштен во употреба локалниот пат Староец – магистрала Кичево/Македонски брод. За изградбата на патот, долг 2,5 километри, Министерството за транспорт и врски обезбеди 150 илјади евра, изјави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој присуствуваше на пуштањето на патот. На средба со жителите на Староец Јанакиески разговараше за придобивките од […]

Екс градоначалникот Благоја Деспотоски реагираше на пресот на Дехари

Екс градоначалникот Благоја Деспотоски реагираше на пресот на Дехари

Во врска со обвинувањата кои ги изрече градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари, а се однесуваат на финансиската состојба на општината, со своја реакција излезе доскорешниот градоначалник Благоја Деспотоски. Тој ги оцени обвинувањата како неосновани. – Тоа што е преставено од сегашниот градоначалник како долг на општина Кичево е кредитот од Светската банка што има рок […]

Владата вработува, Дехари и Бејта етнички отпуштаат

Владата вработува, Дехари и Бејта етнички отпуштаат

Повеќе десетици граѓани од Кичево вчера протестираа пред општината бидејќи без оправдана причина останале без животна егзистенција. Единствената „грешка“ поради која се отпуштени од работа е тоа што се Македонци. Само што седнаа во фотелја, некои новоизбрани градоначалници веднаш се зафатија со „силни“ реформи, и тоа реформи што ниту беа најавени ниту споменати во нивните […]

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

Репортажа на Хрватската телевизија во која централна тема е Кичево. Емисијата е посветена на последните локални избори и е снимана пред и после изборите и главните теми поврзани со нив. Погледнете ја.

ФОТО: Кичево конечно ќе добие нова модерна болница

ФОТО: Кичево конечно ќе добие нова модерна болница

Министерот за здравство Никола Тодоров по посетата на Општата болница изјави дека Владата на вчерашната седница донесе одлука да почне еден голем инвестициски зафат на објект кој е започнат во раните деведесетти години, а кој треба да прерасне во нова современа општа болница во Кичево. Инвестицијата, посочи тој, се проценува на околу 200 милиони денари. […]

Гласачкиот потенцијал дава оптимизам за победа во Кичево

Гласачкиот потенцијал дава оптимизам за победа во Кичево

ВМРО-ДПМНЕ денеска во Кичево организираше обука за овластените набљудувачи во општината. Обуката ја држеа предавачи од партиската Комисија за правни прашања, а со апел за фер избори и почитување на принципот „еден човек, еден глас” им се обратија и актуелниот градоначалник и кандидат на овие избори Благоја Деспотоски-Ташко, како и пратеникот Антонио Милошоски. Посебно внимание […]

Page 1 of 512345