Home » Posts tagged with » Вардар
Реката Вардар пред излевање (ФОТО)

Реката Вардар пред излевање (ФОТО)

Како последица на силните дождови кои од вчера ја зафатија Република Македонија состојбата со реките е критична на некои места. Реката Вардар која има најголем слив во Македонија е речиси пред излевање. Метеоролозите и за денешниот ден најавуваат врнежи од дожд кои наместа ќе достигнат и до 30 литри на квадратен метар.  

ВИДЕО + ФОТО: Навивачите на Шалке се степаа за Македонското знаме на мечот со Паок

ВИДЕО + ФОТО: Навивачите на Шалке се степаа за Македонското знаме на мечот со Паок

Навивачите на Шалке04, популарните „УГЕ“, се степаа со германската полиција бранејќи го македонското знаме од полицијата на мечот од ЛШ против Паок – пренесува Екипа.Мк. До инцидентот дошло откако полицијата интервенирала да се отстрани македонското знаме и транспарентот кој го означува братството помеѓу навивачите на Вардар „Комити“ кои се збратимени со германските ултраси, а по […]

Напредок преку Локомотива продолжува во купот, Зајас елиминиран од Вардар

Напредок преку Локомотива продолжува во купот, Зајас елиминиран од Вардар

Половичен успех на кичевските клубови во рамките од Купот на Македонија. Напредок ја прегази Локомотива  на нејзин терен со 5-1 , додека Зајас загуби од Вардар на теренот во Кичево со 2-4. Кичевскиот второлигаш беше рамноправен ривал на шампионот во поголемиот дел од мечот , но сепак пресуди поголемото искуство и  квалитет на страната на Вардар. За […]

Кичевскиот второлигаш живее за мечот со Вардар

Кичевскиот второлигаш живее за мечот со Вардар

Жрепката сакаше новиот второлигаш Зајас за свој противник во купот да го добие македонскиот фудбалски бренд Вардар. Во клубот и покрај незадоволителниот старт во првенството, сепак главното тежиште го стават на претстојниот куп натпревар со актуелниот првак. -Она што е во Германија  е Баерн , во Шпанија Реал , тоа во Македонија е Вардар  и затоа со […]

Симјаноски сепак оди во Вардар

Симјаноски сепак оди во Вардар

Сагата околу капитенот на Напредок, Жарко Симјаноски  конечно заврши и тој во наредните две сезони ќе го носи дресот на скопски Вардар. Денес оваа информација  како гром од ведро небо проструи низ кичевската чаршија а ги затече и првите луѓе на клубот. – И ние сме непријатно изненадени и затечени од веста која изутринава ја […]

Симјаноски: Западна Европа без алтернатива, Вардар на крајот на кариерата

Симјаноски: Западна Европа без алтернатива, Вардар на крајот на кариерата

Дека утрото е попаметно од вечерта, најдобар пример и случајот со капитенот на Напредок, Жарко Симјаноски, кој откако сите гласила го прогласија за нов член на Вардар, ја промени својата одлука и сега цели кон странство. Дури самиот Симјаноски излезе со конкретна изјава во која ги соопшти своите идни планови. -Ме преселија во Вардар без […]

Во екот на подготовките Симјаноски го напушта Напредок

Во екот на подготовките Симјаноски го напушта Напредок

Иако подготовките на Напредок се во полн ек и сите поверуваа дека овој играчки потенцијал ќе му стои на располагање на тренерот Гордан Здравков за есенската полуетапа, сепак по малку изненадувачки проструи веста дека капитенот Жарко Симјаноски, во следната првенствена сезона ќе го носи дресот на скопски Вардар. Со овој чин и без тоа ослабениот […]

Кај Напредок ништо ново

Кај Напредок ништо ново

Кога е во прашање екипата на Напредок тогаш се е јасно нов пораз и ништо друго. Така беше и на Филип Втори против екипата на Вардар каде што гостинот од Кичево доживеа нов првенствен пораз  од 4-0, и ја продолжи очајната серија резултати  од вториот дел. Напредок како и на повеќето натпревари пролетва, особено кога […]

Напредок на тешко гостување кај суперфаворитот Вардар

Напредок на тешко гостување кај суперфаворитот Вардар

Исклучителната серија тешки натпревари оваа седмица, екипата на Напредок ја заокружува со гостувањето на Филип Втори, кај актуелниот првак скопски Вардар. Важноста на бодовите за домашниот состав и лошата форма на Напредок, се објективни околности кои го прават Вардар супер фаворит на овој натпревар. И покрај овој факт фудбалерите на Напредок имаат обврска, пред најголемиот […]

Најдовски: Разговори со Вардар има, но договор сеуште нема

Најдовски: Разговори со Вардар има, но договор сеуште нема

Во последните десетина дена,медиумски најекспониран фудбалер на Напредок секако е младиот Филип Најдовски, кој и пред почетокот на преодниот рок 1.јануари, беше поврзуван со премин во повеќе познати клубови во земјава и странство.Така што младиот фудбалер моментално стои исправен пред дилемата каде понатаму. -Написите дека веќе сум се договорил првично со екипата на Металург и […]

Page 1 of 212