Home » Posts tagged with » владимир полежиноски
Владата ќе даде нафта за кичевските училишта, учениците се враќаат на настава

Владата ќе даде нафта за кичевските училишта, учениците се враќаат на настава

На повидок е крај на голготата на кичевските основци и нивните родители. До петок треба да се реши проблемот со греење во училишта „Кузман Јосифоски – Питу“ и „Др. Владимир Полежиноски“, во кои наставата е во прекин петта недела поради тоа што нема греење. Според министерот за образование Абдилаќим Адеми, Кичево ќе добие нафта од […]

Општина Кичево нема пари за греење, ама има за нови вработувања во училиштата

Општина Кичево нема пари за греење, ама има за нови вработувања во училиштата

Вкупно 37 нови вработувања во кичевските училишта „Санде Штерјоски“ и „Ѓерѓ Кастриот-Скендербег“ (село Србица) се распишани во петочните огласи објавени во Лајм и Утрински Весник. Се бараат наставници, администратори, психолози, хаусмајстори, ложачи на парно… ОУ„Санде Штерјоски вработува“ 30, а „Ѓерѓ Кастриот-Скендербег“ 7 луѓе.  Новите вработувања само во „Санде Штерјоски“ ќе го чинат буџетот на општина […]

Кичевчани за Кичево: Неправилното распределување на блок дотациите предизвика колапс во наставата во кичевските училишта (видео)

Кичевчани за Кичево: Неправилното распределување на блок дотациите предизвика колапс во наставата во кичевските училишта (видео)

Вчера во дневникот 1 на Сител телевизија вклучување во живо имаа советници од коалицијата „Кичевчани за Кичево“ кои ја запознаа пошироката македонска јавност со проблемите и причините со кои се соочуваат кичевските училишта. Своја изјава дадоа советниците членови на оваа коалиција од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Дејан Пандилески и Чедомир Арсовски. Покрај нив, како член на […]

Адеми: Владата ќе одлучи дали ќе се обезбеди нафта за греење за училиштата во Кичево

Адеми: Владата ќе одлучи дали ќе се обезбеди нафта за греење за училиштата во Кичево

Училиштата во општина Кичево во кои нема греење веројатно ќе добијат нафта од Дирекцијата за нафта и нафтени резерви, за што треба да биде одлучено во Владата,  соопшти министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми. Се работи за   „Кузман Јосифоски – Питу“ и „Владимир Полежиноски“ со околу 1200 ученици кои имаат блокирани сметки и не можат да […]

Документарен филм за Владимир Полежина (ВИДЕО)

Документарен филм за Владимир Полежина (ВИДЕО)

Ова е прилично нов документарен филм посветен на судбините на членовите на првиот президиум на АСНОМ во кој влегувал и нашиот сограѓанин, Владимир Полежиноски, интелектуалец и составувач на првите документи на Асномска Македонија. Ставен е рамо до рамо со Петре Пирузе – Мајски и Лазар Соколов, едни од носителите на народно-ослободителното движење на Македонија и […]

Милошоски: Зошто парите за греење на кичевските училишта Општина Кичево ги троши за други намени?

Милошоски: Зошто парите за греење на кичевските училишта Општина Кичево ги троши за други намени?

Пратеникот од Кичево, Антонио Милошоски во врска со прекинот на наставата во две кичевски училишта по повод немањето на греење, денес постави пратеничко прашање  до министерот за образование, Спиро Ристовски. Милошоски посочи на ненаменското трошење на средствата кои општина Кичево ги добива од министерството за образование токму за греење на училиштата, а истите од страна […]

Од полноќ поевтинуваат горивата

Од полноќ поевтинуваат горивата

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 денари, а дизелот за половина денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Литар ЕУРОСУПЕР БС-95  ќе се продава за 81 денар, ЕУРОСУПЕР БС-98 за  82,50, а  ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 69,50 денари.  За половина денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) кое ќе […]

Иванов во Кичево:Србија и Грција сакаа да ја поделат Македонија

Иванов во Кичево:Србија и Грција сакаа да ја поделат Македонија

Претседателот Иванов пред студентите на Правниот факултет одржа предавање на тема Владеење на правото. По исцрпното предавање на претседателот, следуваа прашања од страна на студентите,а едно од нив се однесуваше на  хашката пресуда  и бенефитот кој треба да го има Македонија од позитивниот исход на овој судски процес. -Јасно беше дека хашката пресуда ќе биде […]

ФОТО: Претседателот Ѓорге Иванов во посета на Кичево

ФОТО: Претседателот Ѓорге Иванов во посета на Кичево

Претседателот на Република Македонија, Др. Ѓорге Иванов денес беше во посета на Кичево. Иванов беше пречекан од градоначалникот Благоја Деспотоски, членови на советот на Општина Кичево, пратениците Антонио Милошоски и Илија Китаноски, ректорот на Битолскиот универзитет, Проф. д-р Златко Жоглев, деканот на правниот факултет во Кичево, проф. д-р Илија Тодоровски и членови на управата на […]

Владо Полежиноски – Силен македонист неправедно маргинализиран во историјата

Владо Полежиноски – Силен македонист неправедно маргинализиран во историјата

Во центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево се одржа научна трибина на тема „Сто години од раѓањето на д-р Владимир Полежиноски – живот и дело“. Научна трибина: Сто години од раѓањето на д-р Владимир Полежиноски На трибината учествуваа голем број историчари од Институтот за национална историја од Скопје, како и локални историографи. Во своето […]

Page 1 of 212