Home » Posts tagged with » Владимир Путин
Путин: Македонија може да биде на главната траса на „новиот Јужен поток”

Путин: Македонија може да биде на главната траса на „новиот Јужен поток”

Рускиот претседател Владимир Путин, во својата неколкучасовна прес-конференција во четвртокот, ги посочи Македонија и Грција како можни алтернативи на Бугарија, за проектот за транспорт на гас до Европа. Русија неодамна се откажа од проектот за изградба на Јужен поток, гасоводот кој требаше да спроведе руски гас преку Црно Море, Бугарија, Србија и Унгарија до Австрија, […]

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот Јужен поток нема да се реализира

Проектот за гасоводот Јужен поток нема да биде реализиран, изјави вчера директорот на руската државна компанија „Газпром“, Алексеј Милер. Милер, кој го придружува рускиот претседател Владимир Путин во Турција, истакна дека Јужен поток воопшто не е актуелен. Претходно, Путин по руско-турските преговори на високо ниво истакна дека „во сегешните услови Русија нема да го реализира […]

Шокантна гласина: Путин боледува од рак?

Шокантна гласина: Путин боледува од рак?

Од Белорусија и Полска доаѓаат гласини дека рускиот претседател Владимир Путин брза да го заврши конфликтот со Украина затоа што има рак, пишува американскиот сајт pagesix.com трач верзија на Њујорк Пост. Едни велат дека станува збор за рак на ‘рбетниот мозок, други дека тој имал рак на панкреасот. Наводно, задолжен за лечење на претседателот е постар […]

ВИДЕО: Путин му се изнасмеа во лице на новинар

ВИДЕО: Путин му се изнасмеа во лице на новинар

Обично ладниот руски претседател кој ретко покажува емоции, овој пат беше „сериозно“ предизвикан. Погледенте како Владимир Путин реагираше на прашањето на новинарот „Зошто Русија е против ракетниот штит на САД кога тој е насочен против Иран?“…

ФОТО + ВИДЕО: Моќно – Воената парада во Москва по повод „Денот на победата“

ФОТО + ВИДЕО: Моќно – Воената парада во Москва по повод „Денот на победата“

Несомнено е најпознатата воена парада во светот. Воената парада на Црвениот плоштад во Москва се слави по повод денот на победата над фашизмот и се одржува секоја година на 9 мај. Парадираат сите родови на Руската армија и се презентираат нановите достигнувања на руската воена индустрија. Датира од 1945 година. Била укината за време на […]

ФОТО + ВИДЕО: Путин „преживеа“ напад

ФОТО + ВИДЕО: Путин „преживеа“ напад

Само тој може да остане ладен како шприцер. Додуша изјави дека му се допаднал „нападот“. Класика ладниот Путин вчера беше нападнат на саем за автомобили кој го посети заедно со германската канцеларка Ангела Меркел од активистките на феминистичкото здружение „Фемен“. Додека Путин остана рамнодушен, на Меркел не и беше сеедно. Колку го исплашија, погледнете сами. […]

Жерар Депардје доби руско државјанство

Жерар Депардје доби руско државјанство

Рускиот претседател Владимир Путин денеска потпиша указ со кој на францускиот актер Жерар Депардје му се доделува руско државјанство. Ѕвездата на францускиот филм минатиот месец се закани дека ќе се откаже од своето францускко државјанство во знак на протест поради предлогот за зголемување на данокот на богатите и одлучи да се исели од Франција. Путин […]

Путин призна дека некои авантури му се режирани

Путин призна дека некои авантури му се режирани

Рускиот претседател Владимир Путин призна за прв пат дека некои од неговите авантури снимени во дивината во Русија се наместени и вешто режирани, но вели дека таквите фото сеанси биле изведени од хумани, а не од политички причини, пишуваат британските медиуми, повикувајќи се на неговото интервју со еден опозициски новинар, јави дописникот на МИА од Лондон. […]