Home » Posts tagged with » војна
Над илјада загинати во борбите околу Кобане

Над илјада загинати во борбите околу Кобане

Повеќе од илјада луѓе воглавно џихадисти убиени се за време на одбраната на сирискиот пограничен град Кобане откако Исламска држава покрена офанзива врз тој град пред речиси два месеца, соопшти Сириската организација за човекови права. – Најмалку 1.013 луѓе се убиени во борбите околу Кобане од почетокот на офанзивата досега, прецизира Рами Абдел Рахман од […]

Ужасни сведоштва: Во џамиите на под контрола на ИД се објавуваат огласи за продажба на христијани

Ужасни сведоштва: Во џамиите на под контрола на ИД се објавуваат огласи за продажба на христијани

Во џамиите на Ирак кои се под контрола на тн. „Исламска Држава“ се шират рекламни огласи за продажба на христијани. „Од 30 до 40 годишни – 35 илјади динари, од 10 до 20 годишен – 150 илјади динари, за 6 годишни – 200 илјади. На еден човек може да му се продадат најмногу три робови“, […]

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес, точно пред 10 години се одржа референдумот против новата територијална организација на Република Македонија. 10 години после тоа, само на најиндоктриниран слепец не му е јасно која катастрофа претставуваше тој закон. Ќе ме извините за […]

Ова се 15-те најмоќни армии на Блискиот исток низ бројки

Ова се 15-те најмоќни армии на Блискиот исток низ бројки

Блискиот исток е едно од најнемирното подрачје во светот. Богат со нафта, богат со историја, многу различни народи, обичаи и вери и секти, овој регион е вистинско буре барут. Таму речиси константно се војува, но засега судирите се од локален тип. Но војната во Сирија и Ирак се заканува да ги втурне сите држави од […]

Погребани убиените дечиња во христијанскиот кварт во Дамаск

Погребани убиените дечиња во христијанскиот кварт во Дамаск

Девет деца беа убиени на 11 ноември во христијанскиот кварт во Дамаск. Војната во христијанскиот кварт на сирискиот главен град се одразува на новите цркви и училишта. Како резултат на акцијата на бунтовниците, на 11 ноември беа повредени 43 лица, од кои повеќето се деца, известува информациониот портал Salam 1, повикувајќи се на веста од […]

Фотографијата од сириското девојче која го потресе светот

Фотографијата од сириското девојче која го потресе светот

Ова девојче од Деир Езор, источна Сирија, било врзано од опозициските групи поврзани со Ал Каеда додека пред нејзините очи ги мачеле и ги убиле нејзините родители. Тешко дека има повеќе од 5 години. Нивниот грев бил дека се Шиити. Фотографијата била објавена на FB страницата  „Syrian Truth“ и подоцна повлечена. Но пред тоа веќе […]

Мнозинството Турци против воена интервенција во Сирија

Мнозинството Турци против воена интервенција во Сирија

Мнозинството Турци не одобруваат каква било воена интервенција во Сирија, покажува меѓународната анкета на германскиот Маршалов фонд. Седумдесет и два проценти од анкетираните Турци сметаат дека нивната земја треба да стои настрана од случувањата во Сирија, а само 21 отсто ја одобруваат интервенцијата. Анкетата е спроведена во периодот од 3 до 27 јуни, при што на […]

Стејт департментот длабоко загрижен од регрутирањето Албанци во Сирија

Стејт департментот длабоко загрижен од регрутирањето Албанци во Сирија

Американскиот Стејт департмент строго го осуди упатувањето на борци од Балканот во Сирија, пред се нивното регрутирање на верска основа и приклучувањето кон бунтовничките сили, кои се борат против режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, јави дописникот на МИА од Вашингтон. На прашање на МИА, портпаролката на Стејт департментот Мери Харф изјави дека оваа […]

Околу 450.000 сириски христијани се бегалци поради конфликтот

Околу 450.000 сириски христијани се бегалци поради конфликтот

Околу 450.000 сириски христијани се бегалци поради конфликтот во земјата, истакна патријархот на Мелкитската византиска источнокатоличка црква Григориј Трети Лахам. Во Сирија христијаните сочинуваат пет проценти од вкупното население. Многумина од нив го поддржуваат режимот на Башар ал Асад, бидејќи се плашат од џихадистите и нивната улога во бунтот. Според патријархот, евентуалната интервенција врз Сирија […]

ВИДЕО: Како би течела втората корејска војна?

ВИДЕО: Како би течела втората корејска војна?

Најпрво се надеваме дека ова ќе остане само уште една неостварена претпоставка. Корејскиот полуостров е пред сериозна закана од нова војна, веројатно најсериозна од прекинот на огнот пред 60-тина години. Северна Кореја веќе издаде одобрување за користење на нуклеарно оружје за напад на цели на САД, а од пред неколку часа распоредува мобилни ракети со […]

Page 1 of 212