Home » Posts tagged with » Гостивар
Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Изградбата на автопатиштата се одвива согласно предвиденото и во источна и во западна Македонија, оцени премиерот Никола Груевски. Премиерот информира дека имаат начелна согласност од крупна меѓународна компанија која посочила дека ќе се јави на престојниот оглас што ќе биде објавен за изнаоѓање на концесионер за автопатот Кичево-Гостивар. – Доколку ги прифатат условите, кои засега според компанијата […]

Детали за лицето кое загина на патот Кичево – Гостивар

Детали за лицето кое загина на патот Кичево – Гостивар

Лицето кое вчера беше пронајдено мртво во провалија кај каменоломите на патот Кичево – Гостивар, претходно било пријавено за исчезнато во МВР. Исчезнатиот бил пријавен на 1 ноември.Најдени се неговите лични документи за идентификација На 3 метри од телото било и оштетеното возило Шкода Октавија. МВР и во текот на денешниот ден врши увид на […]

Маж загина откако автомобилот му излетал на патот Кичево – Гостивар

Маж загина откако автомобилот му излетал на патот Кичево – Гостивар

Маж со се уште неутврден идентитет и возраст го загубил животот, откако претходно слетал во длабока провалија на патот Гостивар-Кичево во близина на каменоломите. Од првичните информции на СВР Тетово, возило „шкода октавија” излетало од коловозот и паднало во провалијата од десната страна. По пријавата, полициски службници излегле на лице место и констатирале дека едно […]

Потешка сообраќајка на патот Кичево – Гостивар

Потешка сообраќајка на патот Кичево – Гостивар

Едно лице е тешко повредено во директен судир на автомобил и автобус што се случи утринава кај Ново Село. Според информациите на СВР Тетово, утрово околу осум часот, на магистралниот пат Гостивар-Кичево, во близина на Новоселски мост, се судриле автобус со охридски регистерски таблици и патничко возило „Форд-фокус” со битолски таблици, кое го управувал 50-годишниот […]

До јуни повик за концесионер на автопатот Кичево – Гостивар

До јуни повик за концесионер на автопатот Кичево – Гостивар

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески очекува до почетокот на јуни да биде распишан повик за концесионер на автопатските делници Гостивар – Кичево и Скопје-Блаце. По изготвената физибилити студија, Јанакиески посочува дека Меѓународната финансиска институција ИФЦ ќе анимира што повеќе потенцијални концесионери. – Патниот правец од Скопје до Охрид, ќе биде предмет на концесија, […]

Министерката  Канческа-Милевска денес во посета на Кичево

Министерката Канческа-Милевска денес во посета на Кичево

Министерката Елизабета Канческа-Милевска денес ќе престојува во работна посета на Кичево. Претходно министерката ќе го посети градот Гостивар.

Напредок поразен во реванш мечот со Гостивар со 1:2

Напредок поразен во реванш мечот со Гостивар со 1:2

По триумфот на првиот натпревар  во Гостивар со 3:0,екипата на Напредок и покрај поразот во реваншот од 1-2 , ги продолжува натпреварите во Купот на Македонија. На реванш мечот тренерот на Напредок Горазд Михајлов изведе шарен состав, со повеќемина фудбалери кои претежно седат на клупата за резервни фудбалери.Сепак домашниот состав преку Раичевиќ во 35 минута поведе […]

Напредок убедлив во Купот и веќе е во наредната рунда

Напредок убедлив во Купот и веќе е во наредната рунда

По малку неочекувано но повеќе од заслужено, екипата на Напредок оствари висока победа од 3:0 ,на првиот натпревар во рамките на купот на Македонија против екипата на Гостивар. Сино-белите на ова гостување делуваа доминантно,постигнаа три гола и ширум ја отворија вратата во четвртфиналето на Купот .Головите за екипата на Напредок ги постигнаа Христијан Димоски-2,по еден […]

Напредок  во 1/8 од купот за противник ја доби екипата на Гостивар

Напредок во 1/8 од купот за противник ја доби екипата на Гостивар

По синоќешната жрепка екипата на Напредок го доби својот противник во 1/8 од купот на Македонија.  Сино белите во два наврати ќе ги одмерат силите со новиот прволигаш Гостивар, екипа која ја совладаа претходниот викед со високи 3:0. Во овој круг се игра во два натпревари, а првиот меч ќе се одигра во Гостивар на 18-ти […]

Несекојдневна појава: Штркови ќе предизвикаа проблеми на мечот во Кичево

Несекојдневна појава: Штркови ќе предизвикаа проблеми на мечот во Кичево

Несекојдневна случка ќе предизвикаше проблеми на фудбалскиот натпревар Напредок-Гостивар, што  во неделата се одигра во Кичево.Причина за оваа конфузија  беа штрковите кои имаат гнездо во непосредна близина на градскиот стадион во Кичево и кои се подготвуваа за лет на долг пат. Тие за цело време на натпреварот го надлетуваа фудбалскиот терен, за во еден период да летаат […]

Page 1 of 3123