Home » Posts tagged with » гостување
КУД „Младост “Кичево на фестивалот „Витоша пее и игра“ во Софија

КУД „Младост “Кичево на фестивалот „Витоша пее и игра“ во Софија

Во периодот од 20 до 22 септември КУД„ Младост “од Кичево ќе учествува на Меѓународниот фолклорен фестивал, на кој домаќин ќе биде софиската општина Витоша ,која по 16-ти пат го организира овој престижен фестивал. -По вторпат нашето друштво ќе учествува на Меѓународниот фолклорен фестивал „Витоша пее и игра“ кој по 16-ти пат се одржува во […]

Успех на кичевските извидници во Струга

Успех на кичевските извидници во Струга

Извидничкиот одред „Мирко Милески“ од Кичево изминатиот викенд имаше успешно гостување во Струга. Учествуваа 50 негови членови од сите категории : развигорци од 6 до 11 год; помлади-извидници од 12 до 14 год; извидници од 15 до 18 години. Акцијата во Струга беше исполнета со многу активности како Морзевата азбука, Семафорот (сигнализација со знамиња), веслање, […]

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Сравувањата кај навивчите на Напредок дека во Турново може да доживее вистинска хаварија, се остварија во целост.Сино-белиот брод во дури четири наврати беше торпедиран ,со што ја покажа играчката немоќ која ја демонстрираше и во текот на подготовките.Ако за брзо време нешто несе превземе на играчки план, тогаш за Напредок оваа сезона ќе биде исклучително […]

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Првото овосезонско гостување екипата на Напредок ќе го има на југоистокот од земјава, кај најуспешниот македонски претставник во европските купови ,екипата на Турново. Со повеќе отсуства  од стартниот состав, Напредок патува на ова гостување, но сепак добрата подготовка е гаранција дека сино -белите и покрај силината на својот противник ќе одиграат  добар натпревар. Добро би било за […]

Напредок нерешлива енигма за Шкендија

Напредок нерешлива енигма за Шкендија

Со одлична игра екипата на Наредок ремизираше на тешкото гостување во Тетово против Шкендија. Кичевчани покажаа надмоќ и квалитет, па Шкендија со судни маки едвај се извади од пораз. Натпреварот се одигра на исклучително лош терен. Напредок поведе од пенал преку Балажи во 9-тата минута. Се играше изедначено на двете страни. Во 31-ва минута Неџипи […]

Напредок пред тежок меч во Турново

Напредок пред тежок меч во Турново

По двонеделна пауза, поради настапите на националната селекција, продолжуваат возбудувањата во нашата Прва лига.Во ова првенствено коло својот прв годинешен дуел ќе го имаат екипите на Турново и Напредок, најпријатните изненадувања сезонава. Напредок по триумфот над Работнички во Скопје изминатиот викенд, со голема самодоверба патува на крајниот југо-исток од земјава.Сино белите речиси да немаат поголеми […]