Home » Posts tagged with » ДУИ
Советниците од „Кичевчани за Кичево“ ја напуштија седницата на советот

Советниците од „Кичевчани за Кичево“ ја напуштија седницата на советот

Уште една седница на кичевскиот совет помина неславно. Предмет на недоразбирање беше точката 5 – „Предлог Одлука за именување на име на улици “, од 26-тата седница на советот. Советниците во материјалите кои ги добиле по електронски пат, оваа точка била оставена празна и без конкретни предлози. За истата, не била одржана Комисијата за односи […]

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес, точно пред 10 години се одржа референдумот против новата територијална организација на Република Македонија. 10 години после тоа, само на најиндоктриниран слепец не му е јасно која катастрофа претставуваше тој закон. Ќе ме извините за […]

Локалната власт на ДУИ во Кичево ги маргинализира граѓаните неалбанци

Локалната власт на ДУИ во Кичево ги маргинализира граѓаните неалбанци

Локалната власт на ДУИ во Кичево ги маргинилизира граѓаните на општина Кичево од неалбанска националност, реагираат од Советничката група Кичевчани за Кичево. На денешната 21-ва седница на Советот на Општина Кичево беа разгледувани годишните програми од основните и средните училишта и детската градинка „Олга Мицеска“. -Додека претставникот на детската градинка Олга Мицеска беше тотално измачуван […]

Зошто градоначалникот Фатмир Дехари ја напушти свеченоста за автопатот во саботата?

Зошто градоначалникот Фатмир Дехари ја напушти свеченоста за автопатот во саботата?

Градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари во саботата демонстративно ја напуштил свеченоста по повод отпочнувањето на градежните работи на автопатот Кичево – Охрид. Оваа негова реакција беше мирно проследена од страна на неговите сопартијци кои останаа да ја проследат манифестацијата до крај. Во дел од медиумите на албански јазик кратко беше пренесена неговата изјава дека „не […]

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

На вчерашната седница на кичевскиот совет на дневен ред беше изгласувањето на членови на управните одбори на ЈП Комуналец – Кичево и на основните и средните школи во Кичево. Бројот на членови на Управниот одбор на ЈП Комуналец бил зголемен за уште 2 члена, од 9 на 11 членови. Предлогот во новиот управен одбор да […]

Фазли Велиу изел ќотек во Ваксинце

Фазли Велиу изел ќотек во Ваксинце

Фазли Велиу, идеологот на УЧК и вујко на лидерот на ДУИ Али Ахмети, бил физички нападнат во Ваксинце за време на одбележувањето на годишнината од загинувањето на командант „Тигри“ – јавува телевизијата Канал5. Локалното население и иницијативниот одбор барале на настанот да нема политичари. Меѓутоа тоа не било испочитувано и Велиу се појавил во друштво […]

И струшкиот градоначалник Зијадин Села се пресметува со Македонците

И струшкиот градоначалник Зијадин Села се пресметува со Македонците

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ–Струга со соопштение најостро реагира на постапката на новиот градоначалник Зијадин Села, кој, како што наведуваат оттаму, од самиот старт ја покажал непринципиелноста дека би бил градоначалник за сите граѓани во општина Струга, разрешувајќи ги  раководителите од редот на Македонците. На тој начин, стои во соопштението, тој ги навредува  сите оние 15.500 Македонци кои излегоа на […]

Дехари започна да брка Македонци од работа

Дехари започна да брка Македонци од работа

Четири од пет вработени со договор на дело во кичевската противпожарна служба добиле отказ од градоначлникот Фатмир Дехари, објавува Дневник повикувајќи се на свои извори. Како што пишува весникот, сите отпуштени се Македонци, додека нивниот колега Албанец си го задржал работното место. Покрај овие, отпуштени си и уште десет административци во Кичево, сите исто така […]

Локални избори 2013 – Кој каде победи?

Локални избори 2013 – Кој каде победи?

Заврши гласањето на локалните избори 2013 година. Рокот за поднесување на приговорите сеуште е во тек. Втор круг за 2 недели, засега, ќе има само општина Долнени, а доколку ДИК ги прифати забелешките на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за општина Струга каде беа забележани сериозни нарушувања на изборниот процес, повторување на вториот круг ќе има и […]

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

ВИДЕО: Репортажа од Кичево на Хрватската телевизија

Репортажа на Хрватската телевизија во која централна тема е Кичево. Емисијата е посветена на последните локални избори и е снимана пред и после изборите и главните теми поврзани со нив. Погледнете ја.

Page 1 of 3123