Home » Posts tagged with » забрана
Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Поради интензивни врнежи од снег, на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека има забрани за движење на тешки товарни возила, соопшти изутринава Автомотосојузот на Македонија. Врнежи од снег има во Охрид, Струга, Кичево и Буково, но без забрани за движење.

Внимавајте: На Стража интензивно врне снег

Внимавајте: На Стража интензивно врне снег

Поради интензивни врнежи од снег кој се задржува на коловоз воведена е забрана за тешки товарни возила на патните правци Гостивар – Стража и Гостивар – Маврово. На останатите патишта во државата, како што информира попладнево Авто Мото Сојузот на Македонија, сообраќајот се одвива без забрани.

СКАНДАЛ НА ЕП 2013: Словенците забранија истакнување на старото македонско знаме

СКАНДАЛ НА ЕП 2013: Словенците забранија истакнување на старото македонско знаме

И денес продолжува забраната за носење на симболот на старото македонско знаме (Ѕвездата од Кутлеш или од Вергина) во салата Подмежакла во Јесенице, пренесува Република. Забраната стапила во сила завчера кога на обезбедувањето на првенството од страна на ФИБА им било наложено да спречат влез на сите навивачи кои што на знамињата, шаловите и дресовите […]

Отежнат сообраќај на Стража, во сила забрана за камиони и автобуси

Отежнат сообраќај на Стража, во сила забрана за камиони и автобуси

На патниот правец Гостивар – Кичево на 1,5 километар пред планинскиот превој Стража се уште важи забраната за движење на тешки товарни возила и автобуси. На овој патен правец, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, можни се повремени кратки застои во одвивањето на сообраќајот. Тешките товарни возила над 7,5 тони и автобусите се […]

Забранет сообраќајот за камиони на патот Кичево – Скопје

Забранет сообраќајот за камиони на патот Кичево – Скопје

Возила кои се потешки од седум тони не можат да минуваат по мостот кај селото Сретково во близина на превојот Стража. Од СВР Тетово информираат дека на овој дел од магистралниот пат Гостивар-Кичево е воведен посебен режим на сообраќајот. Причината е оштетувањето кое се појавило на средината од мостот. Во средата, А.Б. од Зајас додека […]

Забранет сообраќај на Стража за тешки товарни возила

Забранет сообраќај на Стража за тешки товарни возила

Поради обилните врнежи од снег забранет е сообраќајот за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Гостивар преку планинскиот премин Стража. Поради врнежи од снег и остатоци од снег на коловозот забрана за движење на тешки товарни возила од 8 часот и 20 минути изутрината е воведена и на патниот правец крак Маврово-Дебар. Повнимателно […]

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила преку Стража

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила преку Стража

Забраната за сообраќај на тешките товарни возила на патниот правец Гостивар-Кичево преку планинскиот премин Стража е укината утрово во 10 часот и 55 минути, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Остатоци од снег на коловозот се уште има, што го отежнува движењето на возачите и затоа се препорачува приспособена брзина на движење. Забраната за движење на тешките товарни […]