Home » Posts tagged with » зима
Во Кичево измерени -20°C под нулата

Во Кичево измерени -20°C под нулата

Утрово во Кичево се разбуди со поларни -20°C под нулата. Ваков студ одамна не е забележан. Метеоролозите предвидуваат студ и за наредните денови кога температурата ќе биде далеку под нулата и преку ноќта и во текот на денот. Ниските температури веќе предизвикаа проблем во водоснабдувањето и во напојувањето со електрична енергија на домаќинствата, а дежурните […]

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Навеви на снег на места и до 2 метри, силен ветер. Вистинка драма се одвиваше на планинскиот превој Пресека помеѓу Кичево и Охрид завчеравечер, кога од невремето во снегот останаа заглавени многу возила, а екипите за спасување едвај се пробија. За среќа се добро се заврши. Сообраќајот е нормализиран за лесни возила но забраната за […]

Големо заладување од наредната недела, па снег

Големо заладување од наредната недела, па снег

Голем пад на температурите се прогнозира од почетокот на наредната недела. Утринските температури ќе се спуштат на -2 степени целзиусови, а максималните дневни температури нема да бидат повисоки од 6 степени во текот на денот. Првиот снег се очекува да падне на 28 ноември. Метеоролозите предвидуваат дека оваа зима ќе биде и една од најладните […]

Не’ очекува најстудената зима во изминатиот век?

Не’ очекува најстудената зима во изминатиот век?

Британските метеоролози предупредуваат на екстремно студено време во зимата која ни предстои. Поларното време ќе трае до март 2015 година, а првите бранови од снег ќе ги има веќе од овој месец. Температурите ќе паднат далеку под нулата. Како најстуден месец се посочува Јануари кога живата на термометарот ќе се спушти до -30 степени под […]

Од утре задолжителна зимска опрема за возилата

Од утре задолжителна зимска опрема за возилата

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека, согласно одредбите од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата (член 404, став1), од утре (15.11) ќе започне примената на законската обврска за задолжително поседување на пропишаната зимска опрема за моторните возила и работните машини кога учествуваат во сообраќај на пат надвор од населено место, а која […]

Кичевчани дишат опасен воздух

Кичевчани дишат опасен воздух

Овие денови, Кичево повторно се гуши во загаден воздух. Проблемот се провлекува со години, а особено е актуелен во месеците кога започнува ладното време. Во испитувањето на квалитетот на воздухот на подрачјето на Општина Кичево имало надминување на максималната дозволена загаденост на воздухот, односно 50 µg/m3, информираат од ПО РЦУК Кичево.  Мерењето на министерството за заштита […]

ФОТО(И)СТОРИЈА: Завеани во снег на Буковиќ во триесеттите

ФОТО(И)СТОРИЈА: Завеани во снег на Буковиќ во триесеттите

Денес е предизвик да тргнеш преку Буковиќ кога врне снег, а не пред 80 години. Заборави и на технологија и на перформанси кога природата ќе земе збор може само да му се молиш на Бог да те одглави. Ова е таков момент во кој наши сограѓани тргнале на пат… и заглавиле.

ФОТО: Снежно Кичево денес

ФОТО: Снежно Кичево денес

Неколку фотки, пред се за оние кои не се тука, а многу сакаат да бидат Поздрав од Кичево!

Кичево се разбуди во снег

Кичево се разбуди во снег

Кичевчани утрово се разбудија во вистинска снежна идила. Снегот кој започна да паѓа рано утрото направи снежна покривка од околу 8 сантиметри. Се очекува снегот да продолжи да паѓа и во текот на целиот ден.

Теренот на ФК Напредок ќе биде целосно подготвен за дуелот со Металург

Теренот на ФК Напредок ќе биде целосно подготвен за дуелот со Металург

Не треба да постои дилема дека снегот навремено ќе биде исчистен од нашиот терен. Обврската целосно ќе ја завршиме во предвидениот рок. Дополнителни проблеми може да ни создадат само нови врнежи од снег, кои се најавуваат за викендот, рече Илија Китаноски, претседателот на кичевскиот фудбалски прволигаш Напредок, во пресрет на одложениот меч со Металург од […]

Page 1 of 212