Home » Posts tagged with » камиони
Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Поради интензивни врнежи од снег, на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека има забрани за движење на тешки товарни возила, соопшти изутринава Автомотосојузот на Македонија. Врнежи од снег има во Охрид, Струга, Кичево и Буково, но без забрани за движење.

Во Македонија почна производство на камиони

Во Македонија почна производство на камиони

Велешката компанија „Брако“ започна со производство на камиони за вакуумско чистење на градските улици, како резултат на заедничкото партнерство со италијанската компанија „Биострада“. Механичкиот уличен чистач е специјално еколошко возило, чие производство, од составните делови па се до склопувањето, се одвива во погоните на Брако. Вицепремиерот Владимир Пешевски, кој присуствуваше на промоцијата им честита на менаџерите […]

Отежнат сообраќај на Стража, во сила забрана за камиони и автобуси

Отежнат сообраќај на Стража, во сила забрана за камиони и автобуси

На патниот правец Гостивар – Кичево на 1,5 километар пред планинскиот превој Стража се уште важи забраната за движење на тешки товарни возила и автобуси. На овој патен правец, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, можни се повремени кратки застои во одвивањето на сообраќајот. Тешките товарни возила над 7,5 тони и автобусите се […]

Забранет сообраќајот за камиони на патот Кичево – Скопје

Забранет сообраќајот за камиони на патот Кичево – Скопје

Возила кои се потешки од седум тони не можат да минуваат по мостот кај селото Сретково во близина на превојот Стража. Од СВР Тетово информираат дека на овој дел од магистралниот пат Гостивар-Кичево е воведен посебен режим на сообраќајот. Причината е оштетувањето кое се појавило на средината од мостот. Во средата, А.Б. од Зајас додека […]

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила преку Стража

Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила преку Стража

Забраната за сообраќај на тешките товарни возила на патниот правец Гостивар-Кичево преку планинскиот премин Стража е укината утрово во 10 часот и 55 минути, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Остатоци од снег на коловозот се уште има, што го отежнува движењето на возачите и затоа се препорачува приспособена брзина на движење. Забраната за движење на тешките товарни […]