Home » Posts tagged with » кичево
Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Американската компанија Ки Сејфти Системс (КСС) денеска почна со производство во фабриката во слободната економска зона во Кичево. Во новиот производствен капацитет годишно ќе се произведуваат три милиони воздушни перничиња за автомобили и се очекува годишен извоз од 70 милиони евра. Вкупната инвестиција на КСС во износ од 15 милиони евра треба да отвори вкупно […]

Започнаа археолошките истражувања на Китино Кале

Започнаа археолошките истражувања на Китино Кале

Археолошкиот музеј на Македонија во соработка со Музејот на Западна Македонија во НОВ од Кичево, почна сондажни археолошки истражувања на локалитетот Китино Кале. Проектот е финансиран од програмата за капитални проекти на Владата и е координиран од Управата за заштита на културно наследство. Раководител на проектот е Орданче Петров. Откриените археолошки структури и движните наоди […]

Во Велес отворена изложба на дела од Кичевската Ликовна Колонија 2014

Во Велес отворена изложба на дела од Кичевската Ликовна Колонија 2014

Во рамки на манифестацијата „Велес –Град на културата 2015“ синоќа во Ликовниот салон во Велес беше отворена изложба на дела од 21.Интерационална Кичевска Ликовна Колонија 2014. Од вкупно над 80 дела на изложбата во Велес се претставени 27 дела од 27 уметници од 15 држави меѓу кои од Малезија, Судан, Германија, Казахстан, Русија, Украина, Бугарија […]

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Скопје поднесе кривична пријава против осум лица, седум од Скопје и едно лице од Кичево. На четири од пријавените лица одредена им е мерка притвор во траење од по 30 дена. Шест од осомничените со кривична пријава се предадени во Основно […]

Кога љубовта беше поезија

Кога љубовта беше поезија

Втората половина од шеесетите и првата од седумдесетите години на минатиот век, се живееше за другарство, за првиот бакнеж, за фармерки „Фиеруџи“ и за првото танго в Кале. Со „Ноќи во бел сатен“, „Мониа“ и „Кога љубовта ќе постане поезија“. И постана навистина. Со „МЕДУЗИ“. Величествените, единствените. Од оваа временска дистанца ја согледуваме нивната големина. […]

Реставрирана фасада на староградска куќа во Кичево

Реставрирана фасада на староградска куќа во Кичево

Во Кичево беше претставен новиот лик на куќа – споменик на културата од прва категорија на ул. „Јанко Михајловски” број 11 и 13, на која фасадата е обновена со 1.800.000 денари од Министеството за култура, во рамки на проектот за заштита, реставрација и конзервација на објекти од староградската архитектура во државата. Објектот е изграден во […]

Министерот Спасов ги посети поплавените семејства во Кичево

Министерот Спасов ги посети поплавените семејства во Кичево

Пакет со хигиенски средства, ќебиња и вода денеска од Црвениот крст добија 72 семејства главно од ромска националност зафатени со поплавите на улица „Прилеска“ во близина на Зајашка река во Кичево. Семејствата денеска ги посети министерот за труд и социјална политика Диме Спасов во приддружба на пратеникот Благоја Деспотоски, Раководителот на Регионален центар за управување […]

Во Србјани реката Треска направи езеро (фото)

Во Србјани реката Треска направи езеро (фото)

Неколку фотографии од езерото кое го направи река Треска во атарот на село Србјани. Фото: Златко Николоски

Езеро кај млинот, не одете без чамец (фото)

Езеро кај млинот, не одете без чамец (фото)

Кај кичевскиот млин при поголеми врнежи без исклучок се завирува поголема површина. Неретко тука заглавуаат автомобили кои ги вадат со механизација. Езерото кое се направи денес, буквално го направи овој дел непрооден, па автомобилите се пренасочуваат кон алтернативен пат низ градот што предизвикува нервоза, како кај граѓаните, така и кај возачите. Оваа критичка точка, заедно […]

Се излева Сушица (фото)

Се излева Сушица (фото)

    Обилните врнежи, топлото време и наглото топење на снегот предизвикаа реката која ја викаме со подбивно име – „Сушица“ да покаже заби. Се излеа и го поплави кејот. Нема последици по околните објекти. Зголемен водостој има и каналот „Иванидол“.    

Page 1 of 89123Next ›Last »