Home » Posts tagged with » кичевчани
Кичево последен во Македонија по користење на безбедносен појас

Кичево последен во Македонија по користење на безбедносен појас

Повикувајќи се на податоци од истражување на РСБСП, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска информираше за процентот на користење на сигурносен појас при возење. Така во почетокот на септември процентот на возачи во Скопје кои користеле сигурносен појас изнесувал 37 проценти, по спроведената кампања „Почитувај ги правилата-почитувај го животот“, во октомври процентот се покачил на […]

Facebook попис: Колку Кичевчани има вкупно?

Facebook попис: Колку Кичевчани има вкупно?

Facebook има над 1,4 милијарди корисници. Можностите кои ги нуди facebook за користење на некои од податоците кои ги поседува, овозможува статистички увид во повеќе категории. Се разликуваат од земја до земја. Во САД можеш да ги селектираш луѓето и по политичка определба. Македонија претставува една од земјите која е солидно достапна за податоци. Кичево.Мк […]

Листа на кичевчани социјално загрозени лица кои денес добија работа во јавната администрација

Листа на кичевчани социјално загрозени лица кои денес добија работа во јавната администрација

На транспарентен начин, со електронско рангирање, во живо на Македонска телевизија 1600 социјално загрозени лица денес добија работа. Изборот беше направен согласно објавените критериуми и опфаќа четири групи лица и тоа долгорочно невработени со повеќе од 10 години без работа, лица од многудетни семејства, самохрани родители и еднородителски семејства и невработени лица од семејства каде […]

СРЦ Крушино и во септември масовно посетено од граѓаните на Кичево

СРЦ Крушино и во септември масовно посетено од граѓаните на Кичево

Иако СРЦ Крушино не е на рамништето од пред 10 или повеќе години, сепак граѓаните на Кичево не сакаат да ги променат навиките. Така што секојдневно на релација Кичево – Крушино се упатуваат стотици граѓани од сите возрасти, кои во најголем дел одат пеш, но има и такви кои со автомобили и велосипеди доаѓаат во […]

Антологиски видеа: Кичевчани за Илинден маршираат накај Крушево (1988 година)

Антологиски видеа: Кичевчани за Илинден маршираат накај Крушево (1988 година)

Со мало задоцнување, бидејќи ни беа испратени непосредно пред Илинден, ги објавуваме овие две видеа направени во далечната 1988 година. На видеата се кичевчани кои се собираат и одат пешки накај Крушево по повод Илинден. Попатно застануваат на гробовите од Христо Узунов, Ванчо Србаков и соборците во село Цер. Во Крушево се среќаваат со внуката […]

Срби брутално претепале кичевчани пред клубот „Хавана“ во Охрид

Срби брутално претепале кичевчани пред клубот „Хавана“ во Охрид

Во Охрид пред ноќниот клуб „Хавана“, во 05.30 часот утрово, српските државјани И.Р. (25), М.А. (21), Д.С. (25), М.Ѓ. (26) и Д.А. (26), физички ги нападнале Б.А. (23)  и А.Ј.(26)  двајцата од Кичево. МВР денеска соопшти дека при нападот тие што ги удирале со тупаници и клоци во пределот на главата и телото, а употребиле и стаклено […]

Двајца кичевчани во новиот состав на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Двајца кичевчани во новиот состав на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната редовна седница го избра новиот состав на Извршниот комитет на партијата поради истекот  на двегодишниот  мандат на актуелните членови на ова партиско тело. Во новиот состав на ИК на ВМРО-ДПМНЕ се и кичевчаните: Антонио Милошоски, пратеник од Кичево во Македонското Собрание и Благоја Деспотоски Ташко, доскорешен градски татко на Кичево. За […]

Дали и кичевчани се борат во Сирија?

Дали и кичевчани се борат во Сирија?

Откако во вторникот во македонските медиуми беше објавена веста дека во Сирија загинал 28 годишниот Расим Зеќири од гостиварското село Беловишта, во јавноста се постави прашањето колку борци од Македонија се борат на фронтовите на Блискиот Исток? Зеќири се борел во опозициската група „Јабха ел-нусрах“ проти владините трупи на претседателот Башар Ал-Асад. Оваа група се […]

Велигденски честитки од Премиерот Груевски до кичевските свештеници

Велигденски честитки од Премиерот Груевски до кичевските свештеници

Покрај честитките на многубројните верници присутни пред храмот Свети Апостоли Петар и Павле во Кичево, Премиерот Никола Груески, Велигден им го честита и на свештениците од кичевското архиерејско намесништво. Првата честитка ја прими отец Војне Ристески , еден од највозрасните во овој црковен храм.     Зоран Антоски

Премиерот Груевски ќе го дочека Велигден помеѓу кичевчани

Премиерот Груевски ќе го дочека Велигден помеѓу кичевчани

Премиерот Никола Груевски заедно со своето семејство годинава за прв пат, воскреснувањето на Исус ќе го дочека во Кичево каде со останатите верници ќе присуствува на Света литургија која ќе се организира во кичевскиот православен храм „Свети Апостоли Петар и Павле“. На првиот ден од Велигден, в недела, премиерот со семејството ќе престојува во Охрид […]

Page 1 of 3123