Home » Posts tagged with » Македонија
Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Удар за шумската мафија, осомничено едно лице од Кичево

Министерството за внатрешни работи до Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Скопје поднесе кривична пријава против осум лица, седум од Скопје и едно лице од Кичево. На четири од пријавените лица одредена им е мерка притвор во траење од по 30 дена. Шест од осомничените со кривична пријава се предадени во Основно […]

Дванаесет ловишта ќе се даваат под концесија

Дванаесет ловишта ќе се даваат под концесија

Дванаесет ловишта во пет ловни региони во Mакедонија ќе бидат дадени под концесија. Огласот веќе е распишан од страна на Министерството за земјоделство и ќе трае до 20 јануари. Три од ловиштата се со ситен дивеч и за нив концесијата ќе биде 10 години, а девет се ловишта со крупен дивеч и тие ќе бидат […]

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Изградбата на автопатиштата се одвива согласно предвиденото и во источна и во западна Македонија, оцени премиерот Никола Груевски. Премиерот информира дека имаат начелна согласност од крупна меѓународна компанија која посочила дека ќе се јави на престојниот оглас што ќе биде објавен за изнаоѓање на концесионер за автопатот Кичево-Гостивар. – Доколку ги прифатат условите, кои засега според компанијата […]

Ново, засега најголемо поефтинување на горивата

Ново, засега најголемо поефтинување на горивата

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 од ноќеска на полноќ се намалуваат за 4,5 денари, додека дизелот поевтинува 4 денари. Екстра лесно масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 4 денaри по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Согласно денешната одлука, од полноќ, новата цена на ЕУРОСУПЕР БС95 ќе биде 65,50 денари за […]

Косово ќе ја тужи Македонија

Косово ќе ја тужи Македонија

Косовската Влада ја тужи Македонија за нарушување на конкуренцијата во авиосообраќајот пред Европската комисија и бара земјава да запре со субвенционирање на авиобилети, објави приштинската телевизија KTV. Официјални претставници на косовската Служба за цивилна авијација изјавиле дека очекуваат набрзо ваквата жалба да добие позитивна разврска. Потегот на официјална Приштина беше откриен на дебата организирана од […]

Истражување: Дали античката Ускана навистина се наоѓа во Кичево?

Истражување: Дали античката Ускана навистина се наоѓа во Кичево?

Намерата на овој текст е да помогнам и да дадам свое видување на минатото на Кичево и на лоцирање на античкиот град Ускана кој досега локациски се врзуваше со 3 локации, меѓу кои и кичевската котлина. Дали Ускана лежела во кичевскиот регион или не, останува на науката да утврди. Мојот текст, се надевам, ќе биде […]

Попладне дожд, од понеделник пообилни врнежи

Попладне дожд, од понеделник пообилни врнежи

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со појава на магла по оддлени котлини. Попладне во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во ноќните часови ќе се прошират и во останатите подрачја. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од шест до 11 степени. И во наредните денови […]

Времето денес, вторник, 25 ноември

Времето денес, вторник, 25 ноември

Времето во Македонија ќе биде умерено до значително облачно. По одделни котлини ќе има услови за појава на магла и ниска облачност особено во претпладневните часови. Ќе дува слаб ветер од североисточен правец. Утринската температура ќе се движи од минус четири до два, а дневната од четири до 11 степени. Во наредните денови ќе преовладува […]

Времето денес, понеделник, 24 ноември

Времето денес, понеделник, 24 ноември

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала доумерена облачност. Во вечерните часови во источните делови од земјата ќе има појава на слаб дожд, а на планините слаб снег. Утринската температура ќе се движи од минус четири до плус два, а дневната од шест до 13 степени Целзиусови.

Во Македонија почна производство на камиони

Во Македонија почна производство на камиони

Велешката компанија „Брако“ започна со производство на камиони за вакуумско чистење на градските улици, како резултат на заедничкото партнерство со италијанската компанија „Биострада“. Механичкиот уличен чистач е специјално еколошко возило, чие производство, од составните делови па се до склопувањето, се одвива во погоните на Брако. Вицепремиерот Владимир Пешевски, кој присуствуваше на промоцијата им честита на менаџерите […]

Page 1 of 18123Next ›Last »