Home » Posts tagged with » Македонска Православна Црква Охридска Архиепископија
Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Празник на воспитувањето Празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот ни го истакнува за углед односот на праведните Јоаким и Ана, нивното исполнување на ветеното, но и нивната грижа за правилно воспитување на нивното дете. Но овој празник и денес е актуелен со тоа што укажува на потребата родителите да се заложат за правилно воспитување […]

Почина владиката Кирил

Почина владиката Кирил

На 79-годишна возраст ноќеска, по кратко боледување, почина митрополитот Полошко – кумановски господин Кирил. Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква денеска во 14 часот во Македонската архиепископија ќе одржи вонредна седница. Информации за неговиот погреб ќе бидат дополнително објавени. Владиката Кирил е роден на 23 јуни 1934 година во селото Царев Двор, Преспанско. Средно богословско […]

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

ФОТО: Како се празнуваше Велигден низ Православниот Христијански свет

Православните Христијани викендов го прославија Велигден (или Светата Пасха) ширум светот. Православните верници веруваат дека Пасхата е најстарата и најважната прослава во Христијанството, заедно со службата која се одржува на Христовиот гроб во Ерусалим уште од третиот век по Христа. Во пресрет на Велигден, илјадници христијани се собраа во древната Црква на Воскресението во Ерусалим […]

Денес е Велика Сабота

Денес е Велика Сабота

Од времето на страдањето на Господ Христос на крст на Голгота, секоја Велика сабота е исполнета со исчекување на благодатта на Неговото Воскресение. Смртта на Господ веќе ги воскреснала упокоените праведници во Ерусалим кои им се јавиле на мнозина, а први што трепереле пред можноста да се објави како воскреснат биле непријателите Негови (првосвештениците и […]

Убиството на охридскиот архиепископ Варлаам во Велес

Убиството на охридскиот архиепископ Варлаам во Велес

Улогата на Охридската Архиепископија низ историјата игра пресудна улога историјата на Македонскиот народ, се до нејзиното укинување во 1767 и возобновувањето 2 века подоцна, па до денешни дни. Нејзината улога е особено пресудна за време на владеењето на Османлиите со Македонија. Забележана е активната дипломатска активност на Архиепископијата со странските христијански земји која речиси секогаш […]

За многу години Свети Василиј Велики

За многу години Свети Василиј Велики

Според Јулијанскиот календар кого го користи и нашата Македонска Православна Црква денеска е 1 jaнуари и се слави Обрезание Господово и Св. Василиј Велики. Осмиот ден после раѓањето, Христос бил однесен во храмот и обрезан. Во Стариот завет со тоа се запечатувала припадноста на народот наследник на Божјите ветувања. Об­резанието инаку е праслика на тајната […]

ФОТО: Василица во Кичево

ФОТО: Василица во Кичево

Кичево. Василица. Василичарскиогнови. Најблиските околу огнот. Топла ракија, песна, мевце, гости од други населби. Ај на другион огон. Пламен дури до небо. Традиција којзнае од кога. Ја испраќаме старата, ја пречекуваме новата со желби да биде поубава. Утрото дечиња цо црвени носиња и суројца, пеат пред во секој двор. За многу години! ФОТО: Јован Наумоски

Свети Стефан

Свети Стефан

На третиот ден од празникот Божик, светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој е прв што настрадал за Христосовата вера. Веднаш по слегувањето на Светиот Дух во Ерусалим била формирана Христијанска општина, биле избрани седум ѓакони да се грижат за сиромасите, за болните, […]

По 106 години во Кичево ќе се гради црква

По 106 години во Кичево ќе се гради црква

По еден век во Кичево ќе биде изградена нова православна црква. Црквата ќе го носи името на словенските просветители “Св. Кирил и Методиј“, а ќе биде лоцирана на крстосницата на патот за Крушино и Магистралниот пат. – Конечно се надминати сите пречки за почеток на изградбата на црквата Св.„ Кирил и Методиј“. Во текот на […]

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Православните христијански верници денеска го слават Христовото раѓање – Божик, најголемиот христијански празник. Божик е најрадосен христијански празник. Бидејќи на овој ден, според христијанската вера се роди Божјиот Син, Исус Христос – Спасителот на светот, Божик е празникот на раѓањето на нов живот, празник на децата и на детството, родителството и создавањето. За верниците и […]

Page 1 of 212