Home » Posts tagged with » Македонска Православна Црква
Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Денес е Воведение на Пресвета Богородица (Пречиста) 4.XII/21.XI.

Празник на воспитувањето Празникот Воведение на Пресвета Богородица во храмот ни го истакнува за углед односот на праведните Јоаким и Ана, нивното исполнување на ветеното, но и нивната грижа за правилно воспитување на нивното дете. Но овој празник и денес е актуелен со тоа што укажува на потребата родителите да се заложат за правилно воспитување […]

Започна изградбата на Македонска Православна Црква во Загреб

Започна изградбата на Македонска Православна Црква во Загреб

Со пригодна свеченост во неделата (26 октомври 2014) во Загреб, Република Хрватска беше означен почетокот на изградбата на новиот храм на Македонската Православна Црква кој ќе го носи името Света Злата Мегленска. На свеченоста присуствуваше поглаварот на МПЦ, Г.Г. Стефан, претседателот на хрватскиот Сабор, Јосип Леко, министерот за Надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски  […]

За многу години Бадник, ден пред Божиќ!

За многу години Бадник, ден пред Божиќ!

Денес Православните верници го слават Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ. На Бадник во секоја куќа се меси кравајче, пита или погача во која се става сребрена пара. Вечерта кога сите ќе седнат на вечера домаќинот откако ќе се прекрсти и ќе ја благослови трпезата го крши кравајчето на толку делови колку што има […]

Денеска е Покров на Пресвета Богородица

Денеска е Покров на Пресвета Богородица

Настанот што го слави Православната црква денес се случил на 1 октомври 911 година, на едно бдение во Богородичната влахернска црква во Цариград. Црквата била полна со народ. Меѓу народот бил и свети Андреј Јуродивиот со својот ученик Епифаниј. Во четири часот ноќта над народот се појавила Пресвета Богородица со распослан омофор со кој го […]

Преданија: Колку је стар и какво му је потеклото на манастирот Св. Јован Бигорски

Преданија: Колку је стар и какво му је потеклото на манастирот Св. Јован Бигорски

Немајет многу писмени трагови ниту пак некакви преданија ни за старосва, ни за потеклово на овја манастир. Ако се судит по иконана Св. Јованова тога је од прва половина на 10 век и овеја је многу за верување. Зашчо во тије времиња паѓат и работањето на учениците Св. Ќирилови и Методијови, тога скоро било и […]

ФОТО: Вечерва во манастирот Богородица Пречиста се собра народ за Мала Богородица

ФОТО: Вечерва во манастирот Богородица Пречиста се собра народ за Мала Богородица

Традиционално, вечерва во манастирот Света Богородица Пречиста се собра народ во чест на празникот Рожденство на Пресвета Богородица – Мала Богородица. Од година во година овој храм е се попосетен. Тука секој го наоѓа својот мир, особено на вакова вечер. Светата литургија ја водеше владиката Дебарско-кичевски, Тимотеј. Нека ни е на помош Пресвета Богородица и […]

Кратко житие на светите Пречистански преподобномаченици

Кратко житие на светите Пречистански преподобномаченици

Среде природните убавини во подножјето на планината Цоцан, на местото наречено Врвој, Пресветата Владичица наша Богородица благоволила да си издигне прекрасен дом – манастирот „Пречиста ‒ Кичевска“, посветен на светото Благовештение. Оваа света обител, со братство од 15 црнорисци, кон средината на XVI век била извор на жива вода што го напојувалa верниот православен народ […]

Отсекувањето на главата на Свети Јован Крстител

Отсекувањето на главата на Свети Јован Крстител

Денес православните верници го одбележуваат денот на отсекувањето на главата на Свети Јован Крстител. Свети Јован е роден шест месеци пред Исус Христос. Во својата триесетта година започнал да проповеда во јудејската пустина и да го повикува народот кон покајание. Она што тој постојано го нагласувал е дека неговото крштение со вода е само подготовка […]

Манастир Света Богородица Пречиста Кичевска

Манастир Света Богородица Пречиста Кичевска

КАКО ДА СТИГНЕТЕ ДО ПРЕЧИСТА Манастирот посветен на Св. Богородица – Пречиста или попозната како Кичевска претставува духовен центар на Кичево и регионот. Се наоѓа јужно од Кичево, во општина Другово на падините на планината Цоцан, на надморска височина од 920 метри. До него се стигнува кога излегувате од Кичево и одите јужно, по магистралниот […]