Home » Posts tagged with » Македонски Брод
Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Изградба на регионална депонија во близина на рудникот Осломеј во која ќе се носи отпадот од 9 општини од Југозападниот плански регион. Ваква опција подолго време била разгледувана меѓуопштинско ниво помеѓу општините Кичево, Струга, Пласница, Вевчани, Дебар, Дебрца, Охрид, Македонски Брод и Центар Жупа. Оваа информација излезе во јавност по работната средба помеѓу претставници на […]

Асфалтирани 14 улици во Македонски Брод

Асфалтирани 14 улици во Македонски Брод

 Со програмата на Општината Македонски Брод за годинава, деновиве во ова гратче на реката Треска се вршат интензивни инфраструктурни зафати. Асфалтирани се дури 14 улици , на кои се поставени и нови рабници и тротоари  со бехатон плочки ,или асвалтирана е вкупна површина од 20.000 квадратни метри. Средствата за оваа намена се исклучиво од локалниот буџет, […]

Седумте деца на семејството Цветаноски од с.Црешнево добија компјутер и подароци

Седумте деца на семејството Цветаноски од с.Црешнево добија компјутер и подароци

При денешната работна посета на Општина Македонски Брод,Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, во придружба на градоначалникот Милосим Војнески  со соработниците,  го посети и најмногудетното семејство во Поречијата на Велче Цветаноски во село Црешнево ,на кое како дел од проектот„ Се грижиме за топол дом“ му подарија компјутер , облека , ранци , храна и […]

Хепенинг за безбедни училишта во Македонски Брод

Хепенинг за безбедни училишта во Македонски Брод

Денес со почеток од 13:00 часот на плоштадот во Македонски Брод во рамките на проектот „Безбедни училишта – хармонична средина“ ќе се реализира ХЕПЕНИНГ – една од активностите предвидени со овој проект, а на тема „Заедно против насилството“. Носител на проектот е ОБСЕ во соработка со Министерството за внатрешни работи, Министерството за образование и наука […]

Голема карпа се одрони на Барбарас

Голема карпа се одрони на Барбарас

Вчера околу 17 часот на патниот правец од планинскиот превој Барбарас кон Македонски Брод, во должина од 3 метри се одрони поголема карпа и падна на патот. Поради тоа ообраќајот се одвива по една коловозна лента. Екипи работат на расчистување на патот и нормализирање на сообраќајот.

7-ми Септември денот на ослободувањето на Македонски Брод

7-ми Септември денот на ослободувањето на Македонски Брод

Со низа свечености беше одбележан 7-ми Септември, денот кога пред 69 години беше ослободен Македонски Брод. По тој повод делегација на општината предеводена од градоначалникот Милосим Војнески, положи венци и букети свежо цвеќе на спомен обележјето на тврдината Кале. Покрај делегацијата на општината свежо цвеќе положија и децата од детската градинка„ 7-ми Септември“ и основното […]

Приказната за ергените од Македонски Брод стигна до BBC

Приказната за ергените од Македонски Брод стигна до BBC

Напорите на градоначалникот на соседниот Македонски Брод за да го реши проблемот со големиот број на ергени во неговата општина стигна до британскиот сервис BBC, а со тоа и до милиони луѓе ширум светот. Она што за нас е „уште една приказна“ која произлегува со се поголемиот проблем со наталитетот и неженетите, за британците е […]

Одржан првиот натпревар во далечинско пливање на езерото Козјак

Одржан првиот натпревар во далечинско пливање на езерото Козјак

Вчера за прв пат на езерото Козјак се одржа натпревар од Македонскиот куп во далечинско пливање Козјак 2013.. Децата на возраст до 14 години пливаа на патека долга 2500 метри.Во оваа категорија првото место го освои Никола Василески,второто му припадна на Мартин Тодоровски а како трет заврши Давор Петровски.Кај девојчињата Искра Стојаноска го освои првото […]

Оригинална понуда на градоначалникот на Македонски Брод – ергените се на потег!

Оригинална понуда на градоначалникот на Македонски Брод – ергените се на потег!

Загрижен поради се поголемиот број на ергени, градоначалникот на Македонски Брод на момчињата од Поречието им нуди бесплатно патување до Русија и Украина за да си најдат невести и ветува свадби на општински трошок – пренесува телевизијата Канал 5. Во Македонски Брод некогаш живеаа 24 илјади жители. Денеска, тој број е трипати помал. Девојките најчесто […]

Броѓани саделе марихуана па заработиле кривична пријава

Броѓани саделе марихуана па заработиле кривична пријава

Полициската станица во Македонски Брод поднесе кривична пријава против С.Л.(44), В.Ѓ.(49), Д.К.(23) и В.К.(46), сите од Македонски Брод за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Во текот на април 2013 година, по претходен меѓусебен договор, Д.К. од непознато лице од Скопје набавил семки од растението „канабис […]

Page 1 of 212