Home » Posts tagged with » Македонци
Бојкот на наставата на тетовските средношколци кои учат на македонски

Бојкот на наставата на тетовските средношколци кои учат на македонски

Учениците од сите четири години од тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“ кои наставата ја следат на македонски јазик денеска ја бојкотираа наставата. Тие заедно со своите родители се собраа во дворот пред бараката каде што учат. Со нив се солидаризираа и учениците Македонци од останатите средни училишта во Тетово. Повод за ваквата реакција е инцидентот од […]

Започна изградбата на Македонска Православна Црква во Загреб

Започна изградбата на Македонска Православна Црква во Загреб

Со пригодна свеченост во неделата (26 октомври 2014) во Загреб, Република Хрватска беше означен почетокот на изградбата на новиот храм на Македонската Православна Црква кој ќе го носи името Света Злата Мегленска. На свеченоста присуствуваше поглаварот на МПЦ, Г.Г. Стефан, претседателот на хрватскиот Сабор, Јосип Леко, министерот за Надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски  […]

Пратеникот Китаноски се сретна со претставници на Македнската заедница во Р.Србија

Пратеникот Китаноски се сретна со претставници на Македнската заедница во Р.Србија

Во рамки на посетата на семинарот „Расположливи механизми на националните парламенти во борбата против корупцијата“ организиран од Парламентарното собрание на Советот на Европа во српскиот парламент  претседателот на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на Собранието на Република Македонија, Илија Китаноски, заедно со пратениците  Ромео Тренов и Драгиша Милетиќ остварија средба со пратеникот […]

100 години од Тиквешкото востание

100 години од Тиквешкото востание

Нa денешен ден пред 100 години, на 19 јуни 1913 година во Тиквешкиот регион (Кавадарци, Неготино, Ваташа и останатите поголеми места од тој крај) избувнува вооружено востание познато како Тиквешко востание. Востанието во Тиквешијата претставува прв и најмасовен вооружен отпор на населението против српскиот окупатор, веднаш после Првата балканска војна, и е едно од позначајните […]

Заедно за Струга: Македонците во Струга се дискриминирани

Заедно за Струга: Македонците во Струга се дискриминирани

Претставници од Коалицијата „Заедно за Струга“ денеска во Скопје на амбасадорите на САД и на ЕУ во Македонија, Пол Волерс и Аиво Орав им доставија отворена покана да ја посетат Струга за, како што велат, одблиску да се запознаат со самоволието на градоначалникот Зијадин Села и со проблемите со кои живеат Македонците во општината од денот на […]

Александар Македонски и Цар Самуил зборувале на ист јазик?

Александар Македонски и Цар Самуил зборувале на ист јазик?

Во оваа исклучително интересна книга што се чува во НУБ „Св.Климент Охридски“, професор Винко Прибојевич, користејќи голем број цитати од грчки и латински писатели, тврди дека Македонците отсекогаш го зборувале јазикот којшто го зборувале и во 1525-та година, кога тој ја пишувал својата книга. Според него, Македонците живееле на овие простори и во 16-от век, […]

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

Советниците Македонци ја напуштија седницата на советот на општина Кичево

На вчерашната седница на кичевскиот совет на дневен ред беше изгласувањето на членови на управните одбори на ЈП Комуналец – Кичево и на основните и средните школи во Кичево. Бројот на членови на Управниот одбор на ЈП Комуналец бил зголемен за уште 2 члена, од 9 на 11 членови. Предлогот во новиот управен одбор да […]

Нова тепачка во Кичево, повредени две момчиња

Нова тепачка во Кичево, повредени две момчиња

Вчера попладне дошло до голема тепачка на ученици од ОСУ„Мирко Милевски“ и ОСУ “Дрита“. Според информациите до кои дојде Kicevo.Mk, тепачката се случила околу 14.30 на булеварот Рудничка, во близина на гимназијата. Нападнати биле две момчиња од македонска националност од група од околу дваесетина момчиња од албанска националност.Тепачката настанала откако едно од момчињата било нападнато, […]

110 години од смртта на Гоце Делчев – апостолот на Македонија

110 години од смртта на Гоце Делчев – апостолот на Македонија

Денес се навршуваат точно 110 години од убиството на Гоце Делчев во село Баница, Егејска Македонија. Претходно предаден, по тешка битка со турската војска, Гоце Делчев не успеал да го пробие обрачот кој бил поставен околу селото. Гоце Делчев е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, Егејска Македонија. Бил доста интелигентен, извонреден организатор […]

И струшкиот градоначалник Зијадин Села се пресметува со Македонците

И струшкиот градоначалник Зијадин Села се пресметува со Македонците

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ–Струга со соопштение најостро реагира на постапката на новиот градоначалник Зијадин Села, кој, како што наведуваат оттаму, од самиот старт ја покажал непринципиелноста дека би бил градоначалник за сите граѓани во општина Струга, разрешувајќи ги  раководителите од редот на Македонците. На тој начин, стои во соопштението, тој ги навредува  сите оние 15.500 Македонци кои излегоа на […]

Page 1 of 3123