Home » Posts tagged with » манастир
Фатен ограбувачот на манастирот „Св. Богородица Пречиста“

Фатен ограбувачот на манастирот „Св. Богородица Пречиста“

Полициската станица Кичево поднесе пријава против А.Д.(38) од градот Дибер, Република Албанија, поради основано сомнение за сторено кривично дело „тешка кражба“ во манастирот „Св. Богородица Пречиста“ во близина на Кичево. Него му е одредена мерка притвор во траење од 48 часа и е спроведен во казнено-поправната установа во Тетово. Пријавениот на 11-ти овој месец извршил […]

Тешка кражба во манастирот Света Богородица Пречиста кај Кичево

Тешка кражба во манастирот Света Богородица Пречиста кај Кичево

Манастирот Света Богородица Пречиста беше повторно мета на крадци. Насилно била разбиена влезната врата при што се одземени три сребрени крста, еден манастирски печат и едно резбано сребрено кофчеже со мошти од „Св. Параскева“. Кражбата била извршена околу 2 часот по полноќ откако со алат е искршена металната  врата и резето од помошната просторија. Откако […]

ФОТО + ВИДЕО: Малула во пламен, џихадистите киднапираа 12 монахињи

ФОТО + ВИДЕО: Малула во пламен, џихадистите киднапираа 12 монахињи

Малула е историски град во Сирија во кој населението го зборува Арамејскиот јазик, јазикот на кој зборувал Исус Христос. Изобилува со стари цркви и монашки скитови. Местото е заштитено од УНЕСКО како споменик на културата. Ова, претежно христијанско гратче во понеделникот беше повторно заземено од припадници на Џабхат Ал Нусра, група поврзана со Ал Каеда. […]

Започна асфалтирањето на патот до манастирот Света Богородица кај Суводол

Започна асфалтирањето на патот до манастирот Света Богородица кај Суводол

По повеќемесечна интензивна работа на подготовка на теренот што значеше трасирање и пробивање на потполно нова траса од селото Суводол до возобновениот манастир Св. Богородица, градежната оператива на реномираната струшка компанија „Илинден“, денеска започна со асфлатирање на овој нов локален патен правец. Дожината на трасата е скоро 2 ипол километри, а се поставува квалитетен асфалт […]

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

ФОТОГАЛЕРИЈА: Чествување на Мала Богородица во манастирот Пречиста

Мноштво луѓе од Кичево и од цела Македонија присуствуваа на синоќешниот народен собир и литургија по повод празникот Рождество на Пресвета Богородица во манастирот Света Богородица Пречиста крај Кичево.  

Монасите го одбранија од напад православниот манастир Свети Ѓорѓи

Монасите го одбранија од напад православниот манастир Свети Ѓорѓи

Православниот манастир Свети Ѓорѓи кој се наоѓа во близина на селото Мармарита во провинцијата Хомс во Сирија бил нападнат од сириските бунтовници. Манастирот кој датира од четвртиот век бил бранет од монасите и локалната милиција. Во нападот на манастирот загинале 11 монаси. Непознат е бројот на загинати од страна на напаѓачите, составени од странски платеници […]

Годишнина од пострадувањето на Пречистанските Преподобнномаченици

Годишнина од пострадувањето на Пречистанските Преподобнномаченици

Денес се обележуваат 455 години од пострадувањето на тројцата Пречистански Преподобномаченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, на 9 април ( односно 27 март стар стил) 1558 година. Тоа се случило во петтата недела од светата Четириесетница, во време кога браќата во манастирот, вкупно 15 на број, ја служеле светата Литургија. Веста за пристигнувањето на Османлиите ќе […]

Заедно да го обновиме Трескавец!

Заедно да го обновиме Трескавец!

На едно од најстарите духовни светилишта во Македонија, потребна му е вашата помош по пожарот од кој беше зафатен дел од манастирскиот комплекс. За таа цел, отворена е жиро сметка на Комерцијална банка, чиј број можете да го видите на фотографијата. По 100 денари од повик може да се донира и на броевите 070/143-414, 075/143250 […]

Ограбени цркви во кичевско и гостиварско

Ограбени цркви во кичевско и гостиварско

Ноќта меѓу 14 и 15-ти февруари во село Белица, во црквата „Св.Ѓорѓија“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната  врата и одзел околу 100 денари. Увид на лице место извршила екипа од ПО-Извор. На 15.02.2013 година во точно неутврдено време во с.Брждани-Кичево, во црквата „Св.Никола“, засега непознат сторител насилно ја отворил влезната врата и одзел […]

И манастирот Света Богородица Пречиста на удар на крадци

И манастирот Света Богородица Пречиста на удар на крадци

Ноќта во сабота спрема недела, непознати крадци успеале да влезат во манастирот Света Богородица Пречиста и да одземат пари кои верниците ги оставиле во храмот. Неофицијално, било влезено преку малата црквичка Свети Никола која е прилепена веднаш до поголемата црква. Оттаму влегле во олтарниот дел на манастирот. Претходно беше ограбена единствената црква во Кичево, Свети […]

Page 1 of 212