Home » Posts tagged with » мраз
Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Навеви на снег на места и до 2 метри, силен ветер. Вистинка драма се одвиваше на планинскиот превој Пресека помеѓу Кичево и Охрид завчеравечер, кога од невремето во снегот останаа заглавени многу возила, а екипите за спасување едвај се пробија. За среќа се добро се заврши. Сообраќајот е нормализиран за лесни возила но забраната за […]

Ќе имаме снежна Нова Година

Ќе имаме снежна Нова Година

Ако се остварат прогнозите, оваа Нова Година по неколку години пауза, ќе ни биде и тоа како снежна. Снегот треба да почне да паѓа уште на 30 декември, а со зголемен интензитет ќе проолжи на 31 декември. Ќе наврнат над 10 сантиметри снег. Температурите ќе варираат од -5 до 3 степени.

Теренот на ФК Напредок ќе биде целосно подготвен за дуелот со Металург

Теренот на ФК Напредок ќе биде целосно подготвен за дуелот со Металург

Не треба да постои дилема дека снегот навремено ќе биде исчистен од нашиот терен. Обврската целосно ќе ја завршиме во предвидениот рок. Дополнителни проблеми може да ни создадат само нови врнежи од снег, кои се најавуваат за викендот, рече Илија Китаноски, претседателот на кичевскиот фудбалски прволигаш Напредок, во пресрет на одложениот меч со Металург од […]

ФОТО: Зимска идила

ФОТО: Зимска идила

Кај да е ќе падне и снег. За да не ве обесхрабрат ниските температури и кочан ладново време, да се потсетиме дека снегот е неверојатно забавна работа и празник за очи. Сликите се во поголема резолуција, можете да си ги поставите на десктоп. Уживајте

ФОТО: 20 сантиметри снег во Хрватска

ФОТО: 20 сантиметри снег во Хрватска

Од утрово Хрватска е зафатена со обилни врнежи на снег кои предизвикаа застој во сообраќајот на некои места и забрана за движење на тешки товарни возила. Метеоролозите најавуваат пробив на студен воздушен бран во текот на викендот кој ќе донесе промени во времето. Во Македонија од средината на наредната недела се најавуваат температури до -5 […]