Home » Posts tagged with » нафта
Големите сили – Долготројниот развој и изворите на енергија како геополитички  фактор во меѓународните односи

Големите сили – Долготројниот развој и изворите на енергија како геополитички фактор во меѓународните односи

Геополитиката е наука која ги изучува географските ефекти на одредена држава,регион и нивното влијание врз меѓународните односи и политика. Во одреден период големите сили соработувале меѓу себе, но знаеме и дека различните интереси довеле до катастрофални последици,светски војни и дизбаланс на светскиот поредок. Иако во текот на развојот на човечката историја минералите играле позитивна улога, […]

Горивата повторно поефтинуваат

Горивата повторно поефтинуваат

Малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98 и ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалуваат за 3,50 ден/лит во однос на цените утврдени со Одлуката од 15.12.2014 година. Со тоа цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 62,00 ден/лит, на ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 63,50 ден/лит, а на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 52,50 ден/лит.

Кичевските училишта не ја добиле потребната количина нафта?

Кичевските училишта не ја добиле потребната количина нафта?

До КичевоМк стигнаа информации дека на кичевските училишта „Кузман Јосифовски – Питу“ и „Др. Владимир Полежиноски“ од Општина Кичево не им била доставена целата количина потребна нафта која ја испрати Владата на Република Македонија од државните резерви. Имено, наместо по 10 тони нафта, на училиштата им биле дадени само по 4 тони, иако градоначалникот Фатмир […]

Официјално: Проблемот со греењето и со превозот е решен, од понеделник на настава

Официјално: Проблемот со греењето и со превозот е решен, од понеделник на настава

Владата на вчерашната седница донесе одлука со која ќе биде решен проблемот во кичевските училишта, каде настава не се одржуваше поради фактот што немаше греење. Имено, Владата обезбеди 50 тони нафта за греење и 10 тони нафта за превоз. Како што информираше заменик-министерот на МОН, Спиро Ристоски, подготвена е и програма на кој начин ќе […]

Село горит, Фатмир се шетат

Село горит, Фатмир се шетат

Додека ескалира состојбата со наставата во кичевските училишта кои немаат ни струја ни нафта за огрев, градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари беше до Швајцарија. Не бил сам, друштво му правел и претседателот на советот на општината, Ќамил Алиу. Присуствувале на седмата средба на селениците во Швајцарија. Средбата се случувала во вторникот  на 11 ноември. Истиот […]

И гимназијата при крај со нафта за греење

И гимназијата при крај со нафта за греење

По основните училишта, на пат да снема греење е и објектот на кичевската гимназија Мирко Милески. Во истиот објект е сместена и гимназијата „Дрита“. На учениците од гимназијата „Мирко Милески“ им било кажано дека нафта за греење на објектот има за уште само 3 дена. Состојбата со греењето во кичевските училишта трае веќе трета недела. […]

Адеми: Владата ќе одлучи дали ќе се обезбеди нафта за греење за училиштата во Кичево

Адеми: Владата ќе одлучи дали ќе се обезбеди нафта за греење за училиштата во Кичево

Училиштата во општина Кичево во кои нема греење веројатно ќе добијат нафта од Дирекцијата за нафта и нафтени резерви, за што треба да биде одлучено во Владата,  соопшти министерот за образование и наука Абдилаќим Адеми. Се работи за   „Кузман Јосифоски – Питу“ и „Владимир Полежиноски“ со околу 1200 ученици кои имаат блокирани сметки и не можат да […]

Заврши протестот на родителите пред општина Кичево

Заврши протестот на родителите пред општина Кичево

Заврши мирниот протест пред Општина Кичево на кој родителите на учениците кои учат во основните училишта „Кузман Јосифоски – Питу“ и „Д-р. Владимир Полежиноски“  побараа од општинските власти да се реши проблемот со греењето во овие две училишта. Делегација на родители беше примена од страна на градоначалникот Фатмир Дехари со едно единствено барање: Кога ќе […]

Учениците од ОУ Кузман Јосифоски – Питу оставени без греење

Учениците од ОУ Кузман Јосифоски – Питу оставени без греење

Повеќе родители се обратија до нашиот портал со цел да алармираат за состојбата со греењето која се соочува ОУ Кузман Јосифовски – Питу од Кичево. Училиштето воопшто нема нафта за греење веќе подолго време. Поради настанатата ситуација, Советот на родители одлучил да не ги праќа децата на настава додека проблемот не биде решен. Децата до […]

„Пуцко Петрол“ загуби две лиценци

„Пуцко Петрол“ загуби две лиценци

Поради непочитување на проишаните правила, компанијата „Пуцко Петрол“ ги загуби лиценците за трговија со „евросупер“ БС – 95 и „евродизел“, а му останува само лиценцата за точење на екстра-лесно масло за домаќинства, јавува „Дневник“. Регулаторната комисија за енергетика во петокот одлучи да им ги одземе дозволите на оваа и уште четири компании бидејќи го изигрувале […]

Page 1 of 212