Home » Posts tagged with » невреме
Вака се работеше за Кичево да добие струја (фото)

Вака се работеше за Кичево да добие струја (фото)

Прекинот на струјата која се случи изминативе денови еден од поголемите кои го памтат кичевчани. Дел од кичевските села сеуште имаат проблеми со напојувањето со електрична енергија. Прекинот беше предизвикан од големото снежно невреме кое го зафати градот вечерта помеѓу саботата и неделата. Причина за прекинот беше уривање на неколку столбови и дефекти на сите […]

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Делови од Кичево добија струја, регионот 30 часа без струја

Кичевскиот регион повеќе од 30 часа е без електрична енергија, додека, пак, по 20 часа центарот на градот доби електрична енергија, но за околните населени места се уште не се знае кога ќе добијат струја. Од ЕВН велат дека има многу дефекти што настанале поради невремето и обилните снежни врнежи што вчера го зафати кичевскиот […]

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Навеви на снег на места и до 2 метри, силен ветер. Вистинка драма се одвиваше на планинскиот превој Пресека помеѓу Кичево и Охрид завчеравечер, кога од невремето во снегот останаа заглавени многу возила, а екипите за спасување едвај се пробија. За среќа се добро се заврши. Сообраќајот е нормализиран за лесни возила но забраната за […]

Забрана за движење на тешки товарни возила преку Стража

Забрана за движење на тешки товарни возила преку Стража

Поради поголеми врнежи од снег, на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража воведена е забрана за движење на тешки товарни возила. Врнежи од снег има и на планинските премини Пресека, Попова Шапка и Маврово, но на тие делници нема забрани за движење на возилата. За сите кои патуваат обврзувачки е да поседуваат […]

Повеќе села во Кичевско неколку дена без струја

Повеќе села во Кичевско неколку дена без струја

Неколку села општина Другово, Вранештица, Осломеј и Зајас неколку дена се оставени без струја. Во Цер, Црско, Прострање, Белица, Малкоец, Јудово, Иванчишта, Манастир Света Богородица Пречиста, Манастирско Доленци, Кладник… струја нема веќе петти ден. Ноќеска температурата во овој регион се спуштила до – 20 степени целзиусови под нулата. Жителите во повеќето села се останати и […]

Спасени браќата од Кичево во снежната блокада кај Орлов камен

Спасени браќата од Кичево во снежната блокада кај Орлов камен

Двајца жители на Кичево преживеале вистинска драма отако вчера тргнале од селото Ехлоец пеш кон село Извор и останале заробени во длабокиот снег. По осумчасовна неизвесна борба со снегот висок повеќе од еден метар се вратиле дома. – Жителите на Кичево Драгољуб С. И Ефто С. родум од село Ехлоец, околу 6 часот наутро од […]

Отсечени села во кичевско, прекини во напојувањето со електрична енергија

Отсечени села во кичевско, прекини во напојувањето со електрична енергија

Снегот кој непрестајно паѓа во кичевскиот регион предизвика тешкотии во сообраќајот и напојувањето со електрична енергија. Во Кичево улиците се чистат со помош на ЈП Комуналец и со работници ангажирани од страна на општината. Неколку села во општините Зајас, Осломеј и Вранештица се отсечени и до нив може да се дојде само со теренски возила. […]

Акција за спасување на повредено лице помеѓу селата Извор и Ехлоец

Акција за спасување на повредено лице помеѓу селата Извор и Ехлоец

Две лица, од кои едното со повредена нога, се заглавени во општина Другово во снегот на далечина од 6 километри помеѓу селата Извор и Ехлооец. Во општина Дебарца, пак, 24 села се целосно отсечени од интензивните снежни наноси, информира Дирекцијата за заштита и спасување. Екипи на ДЗС од подрачните одделенија во Кичево и во Другово […]

Невремето го одложи дербито во Кичево

Невремето го одложи дербито во Кичево

Поради лоши временски услови мраз и снег, дерби фудбалскиот натпревар од последното есенско коло помеѓу Металург и Напредок не се одигра. Капитените на двете екипи одлучија мечот во Кичево да не се одигра и истиот да се презакаже за некој нареден термин. -Условите за фудбал на нашиот стадион беа исклучително тешки. Не беше пречка само […]

Кога природата ќе покаже заби

Кога природата ќе покаже заби

Неколку спектакуларни фотографии од невремиња. Моменти кои не принудуваат на стравопочит и мал потсетник што не чека доколку продолжиме да си ја уништуваме планетата. Извор: National Geographic