Home » Posts tagged with » Никола Груевски
Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Започна со работа фабриката на KSS во Кичево (фото)

Американската компанија Ки Сејфти Системс (КСС) денеска почна со производство во фабриката во слободната економска зона во Кичево. Во новиот производствен капацитет годишно ќе се произведуваат три милиони воздушни перничиња за автомобили и се очекува годишен извоз од 70 милиони евра. Вкупната инвестиција на КСС во износ од 15 милиони евра треба да отвори вкупно […]

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Груевски: Има интерес за концесија и градба на автопатот Кичево – Гостивар

Изградбата на автопатиштата се одвива согласно предвиденото и во источна и во западна Македонија, оцени премиерот Никола Груевски. Премиерот информира дека имаат начелна согласност од крупна меѓународна компанија која посочила дека ќе се јави на престојниот оглас што ќе биде објавен за изнаоѓање на концесионер за автопатот Кичево-Гостивар. – Доколку ги прифатат условите, кои засега според компанијата […]

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

10 години од неуспешниот Референдум против срамната територијална поделба

Тешко ми е што го пишувам ова. После 10 години е уште погорко чувството отколку тој врнежлив 7-ми ноември. Денес, точно пред 10 години се одржа референдумот против новата територијална организација на Република Македонија. 10 години после тоа, само на најиндоктриниран слепец не му е јасно која катастрофа претставуваше тој закон. Ќе ме извините за […]

KSS SAFETY SYSTEMS отвора фабрика во Кичево – 1000 нови вработувања

KSS SAFETY SYSTEMS отвора фабрика во Кичево – 1000 нови вработувања

Американската компанија Key Safety Systems (KSS) и официјално отвора фабрика во Кичево, објави на својата facebook страна премиерот Никола Груевски. Во објавата Груевски го пренесува официјалното соопштение на KSS до јавноста во кое и официјално се потврдува дека компанијата ќе ја реализира својата инвестиција оваа есен. КСС наведуваат дека најпрво ќе започнат со работа во […]

Зошто градоначалникот Фатмир Дехари ја напушти свеченоста за автопатот во саботата?

Зошто градоначалникот Фатмир Дехари ја напушти свеченоста за автопатот во саботата?

Градоначалникот на Кичево, Фатмир Дехари во саботата демонстративно ја напуштил свеченоста по повод отпочнувањето на градежните работи на автопатот Кичево – Охрид. Оваа негова реакција беше мирно проследена од страна на неговите сопартијци кои останаа да ја проследат манифестацијата до крај. Во дел од медиумите на албански јазик кратко беше пренесена неговата изјава дека „не […]

Груевски: Идната година започнува со доизградба кичевската болница

Груевски: Идната година започнува со доизградба кичевската болница

Во 2014 година ќе се градат пет болници – Клиничкиот центар, ПЕТ-центарот и болницата во Козле во Скопје, и нови болници во Штип и Кичево. Премиерот Никола Груевски денеска најави дека во првиот квартал на годината ќе биде урната постојната Гинекологија и на нејзино место и на поширок проостор околу неа ќе почне изградбата на […]

Американска компанија од светски ранг со најава за инвестиција во Кичево

Американска компанија од светски ранг со најава за инвестиција во Кичево

Американска компанија најавува инвестиција во Технолошко-индустриската развојна зона „Кичево“. Ова го изјави премиерот Никола Груевски во саботното интервју за дневниот весник „Дневник“. – Една американска светска компанија, која има годишен обрт од 2 милијарди долари, ни најави инвестиција во Кичево, најпрвин во постоен објект, а потоа префрлање во слободата зона. Тие се од индустријата на […]

Велигденски честитки од Премиерот Груевски до кичевските свештеници

Велигденски честитки од Премиерот Груевски до кичевските свештеници

Покрај честитките на многубројните верници присутни пред храмот Свети Апостоли Петар и Павле во Кичево, Премиерот Никола Груески, Велигден им го честита и на свештениците од кичевското архиерејско намесништво. Првата честитка ја прими отец Војне Ристески , еден од највозрасните во овој црковен храм.     Зоран Антоски

ФОТО: Премиерот Груевски го дочека Велигден со семејството помеѓу кичевчани

ФОТО: Премиерот Груевски го дочека Велигден со семејството помеѓу кичевчани

Премиерот Никола Груевски со своето семејство го дочека Велигден заедно со Кичевчани во православниот храм Свети Апостоли Петар и Павле во Кичево.

Премиерот Груевски ќе го дочека Велигден помеѓу кичевчани

Премиерот Груевски ќе го дочека Велигден помеѓу кичевчани

Премиерот Никола Груевски заедно со своето семејство годинава за прв пат, воскреснувањето на Исус ќе го дочека во Кичево каде со останатите верници ќе присуствува на Света литургија која ќе се организира во кичевскиот православен храм „Свети Апостоли Петар и Павле“. На првиот ден од Велигден, в недела, премиерот со семејството ќе престојува во Охрид […]

Page 1 of 3123