Home » Posts tagged with » Охрид
Кичевчанец ќе биде Кум за Водици во Охрид

Кичевчанец ќе биде Кум за Водици во Охрид

Бизнисменот од Кичево Зоран Милески и пејачот Жељко Јоксимовиќ се новите кумови на најголемата верска манифестација во Охрид и регионот, прославувањето на христијанскиот празник Богојавление – Водици. Љубен Арнаудов, претседател на Здружението на граѓани „Богојавление“ што повеќе од една деценија ја организира верско-народната манифестација по повод празникот, истакна дека со изборот на новите кумови се […]

Документарен филм со возот „Ќиро“ од 1972 година (видео)

Документарен филм со возот „Ќиро“ од 1972 година (видео)

Ова бесценето парче е краток документарен филм од 1972 година, кога возот „Ќиро“ сеуште сообраќал до Охрид. Филмот е посветен на еден кондуктер, Петар Михајловски, од Охрид, за неговиот живот, предизвици и вредностите на времето во кое живеел. И секако нераскинливата врска на човекот од овие краеви со малото чајниче кое значело многу во тоа […]

Затворен за сообраќај патот Кичево – Охрид кај Пресека

Затворен за сообраќај патот Кичево – Охрид кај Пресека

Патниот правец Кичево – Охрид кај Пресека – Врбјани денеска од 15 часот краткотрајно ќе биде забранет за сообраќај. Авто мото сојузот на Македонија информира дека патот ќе биде затворен во период од 30 до 45 минути поради минирање на овој дел од страна на фирмата „Машинокоп“.

Истражување: Дали античката Ускана навистина се наоѓа во Кичево?

Истражување: Дали античката Ускана навистина се наоѓа во Кичево?

Намерата на овој текст е да помогнам и да дадам свое видување на минатото на Кичево и на лоцирање на античкиот град Ускана кој досега локациски се врзуваше со 3 локации, меѓу кои и кичевската котлина. Дали Ускана лежела во кичевскиот регион или не, останува на науката да утврди. Мојот текст, се надевам, ќе биде […]

Нова жртва во сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Нова жртва во сообраќајка на патот Кичево – Охрид

Едно лице загина, а едно е тешко повредено во сообрќајната несреќа што се случила вчера околу 17 часот на магистралниот пат Кичево-Охрид кај селото Песочан. Во сообраќајната несреќа учествувале две патнички моторни возила со охридски регистарски таблички. Повреденото лице е пренесено во болница во Охрид. На местото на несреќата е извршен увид, по што сообраќајот […]

Мечка трчаше на патот Кичево – Охрид (ВИДЕО)

Мечка трчаше на патот Кичево – Охрид (ВИДЕО)

Несекојдневен настан се случил на патот Кичево – Охрид кога мечка започнала да трча по патот, објави порталот www.ohrid1.com. Мечката била забележана од возило и со голема брзина избегала накај Кичево. За среќа никој не е повреден во целиот настан.    

Се работи со полна пареа на изградбата на автопатот Кичево – Охрид (ФОТО)

Се работи со полна пареа на изградбата на автопатот Кичево – Охрид (ФОТО)

Изградбата на модерниот автопат Кичево – Охрид кој е дел од Коридор 8 влегува во полна пареа. Во моментот се изведуваат работи на пробивање на трасата. Оваа автопатска делница треба да биде готова за 2 години. Изградбата на овој модерен автопат и тоа како ќе придонесе за развој на локалната економија бидејќи со комплетирањето на […]

Започна изградбата на автопатот Кичево-Охрид – најголема инфраструктурна инвестиција (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Започна изградбата на автопатот Кичево-Охрид – најголема инфраструктурна инвестиција (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Со инвестиција од 375 милиони евра Кичево и Охрид ќе се поврзат со автопат,  во должина од 57 километри, кој треба да го олесни и забрза транспортот на патници и стока и да придонесе за економски и туристички развој. Aктивностите за изградба на автопатот  почнаа денеска со поставување камен-темелник кај  кичевското село „Извор“, во присуство на премиерот Никола Груевски, министри, […]

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Изградба на регионална депонија во близина на рудникот Осломеј во која ќе се носи отпадот од 9 општини од Југозападниот плански регион. Ваква опција подолго време била разгледувана меѓуопштинско ниво помеѓу општините Кичево, Струга, Пласница, Вевчани, Дебар, Дебрца, Охрид, Македонски Брод и Центар Жупа. Оваа информација излезе во јавност по работната средба помеѓу претставници на […]

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Деспотоски: Со изградбата на автопатот ќе заживее кичевското стопанство и регион

Изградбата на автопатските делници од Кичево до Охрид и од Скопје до Штип ќе придонесе за развој на економијата и туризмот во источниот и западниот дел на државата и нивно доближување до главниот град. Ќе се намали времето на патување и ќе се зголеми безбедноста на патиштата, а индустриските зони во градовите низ државата ќе станат поатрактивни за […]

Page 1 of 41234