Home » Posts tagged with » Пајсиј
ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

ФОТОГАЛЕРИЈА: Во манастирот Пречиста одбележан денот на Свети Илија и Пречистанските маченици

Утрово во Манастир Богородица Пречиста по повод празникот посветен на Свети Пророк Илија, Илинден, и на Светите Преподобни Пречистански Маченици, Пајсиј, Евнувиј и Аверкиј, се одржа Света архиерејска литургија со која чиноначалствуваше неговото Високопреосвештенство митрополитот Дебарко – Кичевски Господин Тимотеј, со повеќе архиереи и свештенослужители на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија. Освен од Кичево, […]

Годишнина од пострадувањето на Пречистанските Преподобнномаченици

Годишнина од пострадувањето на Пречистанските Преподобнномаченици

Денес се обележуваат 455 години од пострадувањето на тројцата Пречистански Преподобномаченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, на 9 април ( односно 27 март стар стил) 1558 година. Тоа се случило во петтата недела од светата Четириесетница, во време кога браќата во манастирот, вкупно 15 на број, ја служеле светата Литургија. Веста за пристигнувањето на Османлиите ќе […]

Кратко житие на светите Пречистански преподобномаченици

Кратко житие на светите Пречистански преподобномаченици

Среде природните убавини во подножјето на планината Цоцан, на местото наречено Врвој, Пресветата Владичица наша Богородица благоволила да си издигне прекрасен дом – манастирот „Пречиста ‒ Кичевска“, посветен на светото Благовештение. Оваа света обител, со братство од 15 црнорисци, кон средината на XVI век била извор на жива вода што го напојувалa верниот православен народ […]

ФОТО: Канонизација на Пречистанските Преподобномаченици

ФОТО: Канонизација на Пречистанските Преподобномаченици

Дојдоа реки народ од сите делови на Македонија. Дојдоа браќа од соседните земји. Се сочува споменот за тројцата монаси кои маченички пострадаа во 1558 година, Преподобните Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј. Атмосферата беше божествена. Еден од најубавите денови откако битисува манастирот Света Богородица Пречиста.

Канонизирани Пречистанските монаси

Канонизирани Пречистанските монаси

Македонската правослвна црква денеска со света архијерејска литургија  ја објави одлуката на Светиот архиерејски синод на МПЦ за впишување во списокот на светиите на светите Пречистански преподобномаченици, Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј.