Home » Posts tagged with » Пласница
Водици во Кичево и Кичевско 2015 (фото, видео)

Водици во Кичево и Кичевско 2015 (фото, видео)

Празникот Водици повторно не собра на прадедовските огништа. Кај и да си, за Свети Јован во Кичево да си. Оттаму од каде што ти е коренот, кај што си израснал, таму кај што ти е душата, без разлика каде и да се наоѓаш. Верба во Бога, обичаи, песни, ора и нормално – топла ракија. Никаде […]

Ден на дрвото во Кичево – локации за тргнување и пошумување

Ден на дрвото во Кичево – локации за тргнување и пошумување

Четиринаесеттата акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина – Стоп на катастрофите“ ќе се одржи задутре, среда, 3 декемри 2014. Граѓаните може да се приклучат на било кој автобус или организирана група и да заминат на било која локација каде што ќе се пошумува. Ова се локациите од кои ќе се тргнува и […]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

Ако викаат: „За Божиќ кај и да си, дома да си“, во Кичево тоа важи и за Водици. Останало аманет од нашите предци да се собираме на огништата откаде потекнуваме и да го славиме големиот празник Богојавление. Со вера, со песна, со обичаи, со добра мисла. И секако, со топла ракија. Кумството се предава од […]

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Во Осломеј ќе биде сместена регионална депонија?

Изградба на регионална депонија во близина на рудникот Осломеј во која ќе се носи отпадот од 9 општини од Југозападниот плански регион. Ваква опција подолго време била разгледувана меѓуопштинско ниво помеѓу општините Кичево, Струга, Пласница, Вевчани, Дебар, Дебрца, Охрид, Македонски Брод и Центар Жупа. Оваа информација излезе во јавност по работната средба помеѓу претставници на […]

Сеуште тензично во село Лисичани, наставата и натаму во прекин

Сеуште тензично во село Лисичани, наставата и натаму во прекин

Во училиштето „Мирче Ацев“ во село Лисичани веќе 5 недели не се одвива наставата. Родителите на децата се противат на именувањето на нов директор на ова училиште од страна на градоначалникот на Пласница, Исмаил Јаоски. Велат дека поставувањето на нов директор е незаконски но и стравуваат дека училиштето од централно ќе помине во подрачно училиште […]

Организиран автобуски превоз од Кичево, М. Брод, Дебарца, Демир Хисар за Крушево на Илинден

Организиран автобуски превоз од Кичево, М. Брод, Дебарца, Демир Хисар за Крушево на Илинден

Во чест на 110 години од кревањето на Илинденското востание, ќе има организиран превоз од Кичево за прославата во Крушево. Распоредот е следен: –    Кичево, Железничка станица, 12 автобуси, 08.00 часот –    Другово, 6 автобуси, 08.30 часот –    Зајас, 1 автобус, 07.45 часот –    Пласница, 1 автобус, Место викано Потчука, 08.30 часот Распоредот на тргнување […]

Се удави момче од Пласница

Се удави момче од Пласница

Во водите на реката Црн Дрим во Струга претпладнето се удави 23-годишно момче од кичевското село Пласница. Според портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски, момчето родено 1990 година околу 11 часот скокнало од Мостот на поезијата, пливало неколку метри, а потоа било забележано како дава знаци на давење и барало помош. Неколку лица кои биле […]

ФОТО: Тешка сообраќајка, осуммнина повредени, меѓу нив и деца

ФОТО: Тешка сообраќајка, осуммнина повредени, меѓу нив и деца

Осум лица се повредени, меѓу кои четворица посериозно со тешка сообраќајна несреќа која околу 15:05 часот се случила на патот Гостивар Кичево. Непрописно претекнување е причина за тешката сообраќајка, неофицијално пренесува агенцијата Курир. Станува збор за судир меѓу „Голф“ со италијански регистерски таблички, „Опел Астра“ со кумановски ознаки и „Пежо 207“ со охридски таблички. Од […]

Треска се излеа од коритото, нивото на водата и натаму расте

Треска се излеа од коритото, нивото на водата и натаму расте

Поројните врнежи од дожд, кои во кичевскиот регион со засилен интензитет паѓаат повеќе од 24 часа, придонесоа нагло да се зголемат водотеците во овој крај. Утрово за само 8 часа, нивото на реката Треска е двојно зголемено, со тенденција истото и натаму да се зголемува. Сегашните проценки кои ги вршат екипи на Дирекцијата за заштита […]

Откаде ќе се поаѓа за „Ден на Дрвото“ во Кичево

Откаде ќе се поаѓа за „Ден на Дрвото“ во Кичево

И оваа година на 21 ноември (среда) по 10-ти пат ќе се реализира акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Се планира да се пошумат вкупно 803 хектрари од кои 574 хектари ќе бидат нови површини, а 131 хектар ќе бидат површини коишто треба да се корегираат, а на 98 хектари опожарена површина ќе се […]