Home » Posts tagged with » ПМФЛ
Напредок против Шкендија и против традицијата во Тетово

Напредок против Шкендија и против традицијата во Тетово

На криљата на триумфот против Гостивар минатата среда, екипата на Напредок во шестото првенствено коло патува кај исклучително амбицираниот состав на Шкендија во Тетово. Кичевскиот прволигаш на овој меч ќе се бори против традицијата и играчки засилената домашна екипа. – По традиција на овој терен тешко освојуваме бодови. Домашната Шкендија очекува крај на реми серијата, […]

Напредок се истури врз Гоствар

Напредок се истури врз Гоствар

Кога беше најважно екипата на Напредок одигра и квалитетно и ефикасно и токму таквата игра му го донесе денешниот резултат.  Составот на Напредок му одржа час по модерен фудбал на својот противник од Гостивар.Сино-белите победија со 3:0 со  головите на Цветаноски во 24,Кркелиќ-34 и Мојсоски-83 минута.Покрај трите погодоци екипата на Напредок барем уште во толку наврати […]

Напредок против Гостивар очекува прв есенски триумф

Напредок против Гостивар очекува прв есенски триумф

По ремито со Металург во Скопје и добрата игра на Железарница, Напредок денес на својот стадион во Кичево го пречекува новолигашот Гостивар.Во сино-белиот табор се е подготвено за да се дојде до првата есенска победа и конечно се направи чекор напред на првенствената табела.На денешниот натпревар на клупата на Напредок ќе дебитира новиот тренер Горазд […]

Напредок се врати со бод од гостувањето во Скопје

Напредок се врати со бод од гостувањето во Скопје

Екипата на Напредок го освои и вториот бод сезонава, на гостувањето против скопски Металург. Во натпревар без голови и со еден црвен картон за Бериша (‘74) од Металург, сино-белите од Кичево успеаја да и се спротивстават на силната екипа од Железара која сеуште нема примено гол. Напредок од петокот тренира со новиот тренер Горазд Михајлов. […]

Гордан Здравков поднесе нетповиклива оставка на кормилото на Напредок

Гордан Здравков поднесе нетповиклива оставка на кормилото на Напредок

Досегашниот тренер на Напредок  Гордан Здравков , вечерва поднесе неотповиклива оставка на кормилото  шеф на стручниот штаб на Напредок.До наименувањето на нов прв тренер  на клубот ,оваа улога ќе ја обавува досегашниот асистетнт на Здравков, Драган Матески – Пикси , кој утре ќе ја води екипата и на Куп натпреварот со Локомотива во Скопје.Оставката се должи на слабите резултати […]

Судијата Мантев и неефикасноста на напаѓачите на Напредок, виновни за денешниот пораз на сино – белите

Судијата Мантев и неефикасноста на напаѓачите на Напредок, виновни за денешниот пораз на сино – белите

Ако против себе имате за противник квалитетна екипа како Брегалница и неквалитетен судија како Петар Мантев од Неготино, а притоа имате и слаба реализација на напаѓачите, тогаш епилогот е повеќе од јасен. Домашните фудбалери го дадоа својот максимум во првото полувреме,создадоа 5-6 одлични прилики за гол, но во решавачките моменти не успеаја да ја затресат […]

Турново и судијата Ецкоски  го победија Напредок

Турново и судијата Ецкоски го победија Напредок

И пред натпреварот во Турново, кај Напредок им беше јасно дека на ова гостување против себе ќе имаат квалитетен и добро уигран противник, кој ретко губи бодови на  својот стадион. Но никако не им паѓаше на памет дека покрај домашниот состав, против себе ќе го имаат судијата Марјан Ецковски од Охрид, кој во текот на сите […]

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Сравувањата кај навивчите на Напредок дека во Турново може да доживее вистинска хаварија, се остварија во целост.Сино-белиот брод во дури четири наврати беше торпедиран ,со што ја покажа играчката немоќ која ја демонстрираше и во текот на подготовките.Ако за брзо време нешто несе превземе на играчки план, тогаш за Напредок оваа сезона ќе биде исклучително […]

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Напредок пред голем предизвик на гостувањето во Турново

Првото овосезонско гостување екипата на Напредок ќе го има на југоистокот од земјава, кај најуспешниот македонски претставник во европските купови ,екипата на Турново. Со повеќе отсуства  од стартниот состав, Напредок патува на ова гостување, но сепак добрата подготовка е гаранција дека сино -белите и покрај силината на својот противник ќе одиграат  добар натпревар. Добро би било за […]

Симјаноски во трилема Скопје, странство или во старото јато

Симјаноски во трилема Скопје, странство или во старото јато

Одличните настапи во континуитет повеќе од две сезони, надополнети со високото трето место на Напредок во есенскиот дел од сезоната, побудија голем интерес за капитенот на Напредок, Жарко Симјаноски, кај голем број клубови како од земјава исти така и од странство.Така што Жаре во моментов е во вистинска трилема, дали да се пресели во Скопје […]

Page 1 of 212