Home » Posts tagged with » Православие
Божиќна литија во Кичево

Божиќна литија во Кичево

Post by Medija Centar. Божиќна литија составена од неколку десетини дечиња, празник за очи и душа, ги украси кичевските улици. Оваа традиција, забранета пред неколку децении, вчера повторно се одржа, на денот на Христовото рождество. Најмалото од дечињата имаше само 2 години. Поворката пеејќи ја песната „Вечниот Бог“ тргна од православниот храм Свети Апостоли Петар […]

Од денес започнува Божиќниот пост

Од денес започнува Божиќниот пост

За православните христијански верници кои се водат според стариот Јулијански календар денеска почнува шестнеделниот Божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик 7 јануари – денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божик не се менува, постот секоја година почнува на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари. Христијанскиот пост […]

Денеска е Св. Јован Златоуст

Денеска е Св. Јован Златоуст

Свети Јован Златоуст е еден од најголемите цариградски патријарси. Се роди во Антиохија, во 354 година. Во младоста ги изучи грчките философи, а се дообразува во познатата Антиохиска школа. По смртта на родителите, се замонаши и почна строго да се подвизува. По својата мудрост се истакна уште во Антиохија, па подоцна, по барање на цар […]

Денеска е Св. Јован Милостивиот

Денеска е Св. Јован Милостивиот

Роден е на Кипар во кнежевско семејство. Од детството бил воспитуван како христијанин. Подоцна, по желба на родителите, се оженил и имал деца. Но, семејниот живот не му пречел непрестано да напредува во доблесниот живот. Кога му умреле жената и децата, бил избран за патријарх во Александрија. Ја управувал оваа Црква десет години. Од сите […]

МПЦ дозволи богослужба на албански јазик

МПЦ дозволи богослужба на албански јазик

На барање на православните Албанци во Македонија, Македонската православна црква – Охридска архиепископија  одобри во црковните храмови да можат да се одржуваат богослужби на албански јазик. Литургија на албански јазик наскоро, како што пишува денешен Дневник, првпат треба да биде одржана во некоја од православните цркви во Македонија како израз на подготвеноста на МПЦ-ОА да им излезе […]

Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан (Свети Врачи)

Денеска е Св. бесребреници Козма и Дамјан (Свети Врачи)

Култот за овие светители е доста распространет низ Македонија, а нивното име го носат голем број на православни храмови. Светите Кузман (се среќава и како Козма) и Дамјан пошироко се познати како Свети Врачи. Зборот врач и денес во некои словенски јазици (на пр. во рускиот јазик) значи лекар. Овие господови лекари наречени и Свети […]

Денеска е Св. апостоли Стахиј, Амплиј, Урбан, Наркис, Апелиј и Аристовул.

Денеска е Св. апостоли Стахиј, Амплиј, Урбан, Наркис, Апелиј и Аристовул.

Покрај 12-те врховни апостоли, Христос испрати уште 70 други да го објавуваат спасението на сите нешта. Меѓу нив беа и овие, кои Црквата ги слави денес. Стахиј, Амплиј и Урбан му беа соработници на свети Андреј Првоповиканиот, брат на апостол Петар. Тројцата беа подоцна епископи. Урбан беше еископ во Македонија. Тој и Амплиј пострадаа маченички. […]

Денеска е задушница (мртвин) – спомен за починатите

Денеска е задушница (мртвин) – спомен за починатите

Денеска е задушница- спомен за починатите. На овој ден се оди на гробишта, се носи храна, а свештениците се молат за душите на покојните. Задушница е денот во кој според народните верувања, душите на покојните претци и блиски доаѓаат од оној свет кај своите блиски барајќи од нив храна, пијалак, затоплување… Се верувало дека заборавањето […]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

ФОТО: Како се прославија Водици низ Кичево и Кичевско! [2014]

Ако викаат: „За Божиќ кај и да си, дома да си“, во Кичево тоа важи и за Водици. Останало аманет од нашите предци да се собираме на огништата откаде потекнуваме и да го славиме големиот празник Богојавление. Со вера, со песна, со обичаи, со добра мисла. И секако, со топла ракија. Кумството се предава од […]

СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО: Оџата од Октиси повикува на протести против изградба на црква

СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО: Оџата од Октиси повикува на протести против изградба на црква

Скандалозно видео се појави на социјалните мрежи во кое јасно се слуша како оџата од село Октиси ги повикува муслиманските верници на протест против изградбата на црквата Свети Димитрија. По овој повик во селото стана тензично. Православните верници сакаат да ја возобноват црквата Свети Димитрија која и порано постоела на тоа место. За тоа ги […]

Page 1 of 7123Next ›Last »