Home » Posts tagged with » прва македонска фудбалска лига
Напредок се созема по лошата серија

Напредок се созема по лошата серија

Екипата на Напредок се враќа со бод од гостувањето во Штип против екипата на Брегалница. Ова е втор освоен бод во серија но и тоа како значаен во излез од опасната зона во која кичевчани се наоѓаат за цело време во есенскиот дел од сезоната. Доволно за враќање на самодовербата. На овој натпревар Напредок двапати […]

Само победа над Турново го остава Напредок во живот

Само победа над Турново го остава Напредок во живот

Иако против себе ќе има исклучително квалитетен противник предводен од феноменалниот Дејан Блажевски,екипата на Напредок ќе мора да даде 110 посто од своите можности, за да го добие овој натпревар,бидејќи пораз или нерешен резултат, би значел чекор назад и збогување од прволигашкото друштво уште во првата третина од првенството. Тренерот Михајлов ќе изведе исклучително офанзивна […]

Напредок подобар од Македонија Ѓ.П.

Напредок подобар од Македонија Ѓ.П.

Со победата од 2-1 над екипата на Македонија Ѓ.П. , Напредок по вторпат се радуваше оваа есен.Головите за Напредок ги постигнаа Маркоски во 28 и Кркелиќ во 85 минута, додека единствениот гол за гостите го постигна Колеќески во 75 минута. -Не беше нималку лесно да се дојде до трите бода во мечот со повратникот во […]

Напредок против Шкендија и против традицијата во Тетово

Напредок против Шкендија и против традицијата во Тетово

На криљата на триумфот против Гостивар минатата среда, екипата на Напредок во шестото првенствено коло патува кај исклучително амбицираниот состав на Шкендија во Тетово. Кичевскиот прволигаш на овој меч ќе се бори против традицијата и играчки засилената домашна екипа. – По традиција на овој терен тешко освојуваме бодови. Домашната Шкендија очекува крај на реми серијата, […]

Напредок против Гостивар очекува прв есенски триумф

Напредок против Гостивар очекува прв есенски триумф

По ремито со Металург во Скопје и добрата игра на Железарница, Напредок денес на својот стадион во Кичево го пречекува новолигашот Гостивар.Во сино-белиот табор се е подготвено за да се дојде до првата есенска победа и конечно се направи чекор напред на првенствената табела.На денешниот натпревар на клупата на Напредок ќе дебитира новиот тренер Горазд […]

Напредок се врати со бод од гостувањето во Скопје

Напредок се врати со бод од гостувањето во Скопје

Екипата на Напредок го освои и вториот бод сезонава, на гостувањето против скопски Металург. Во натпревар без голови и со еден црвен картон за Бериша (‘74) од Металург, сино-белите од Кичево успеаја да и се спротивстават на силната екипа од Железара која сеуште нема примено гол. Напредок од петокот тренира со новиот тренер Горазд Михајлов. […]

Судијата Мантев и неефикасноста на напаѓачите на Напредок, виновни за денешниот пораз на сино – белите

Судијата Мантев и неефикасноста на напаѓачите на Напредок, виновни за денешниот пораз на сино – белите

Ако против себе имате за противник квалитетна екипа како Брегалница и неквалитетен судија како Петар Мантев од Неготино, а притоа имате и слаба реализација на напаѓачите, тогаш епилогот е повеќе од јасен. Домашните фудбалери го дадоа својот максимум во првото полувреме,создадоа 5-6 одлични прилики за гол, но во решавачките моменти не успеаја да ја затресат […]

Турново и судијата Ецкоски  го победија Напредок

Турново и судијата Ецкоски го победија Напредок

И пред натпреварот во Турново, кај Напредок им беше јасно дека на ова гостување против себе ќе имаат квалитетен и добро уигран противник, кој ретко губи бодови на  својот стадион. Но никако не им паѓаше на памет дека покрај домашниот состав, против себе ќе го имаат судијата Марјан Ецковски од Охрид, кој во текот на сите […]

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Напредок детронизиран на теренот во Турново

Сравувањата кај навивчите на Напредок дека во Турново може да доживее вистинска хаварија, се остварија во целост.Сино-белиот брод во дури четири наврати беше торпедиран ,со што ја покажа играчката немоќ која ја демонстрираше и во текот на подготовките.Ако за брзо време нешто несе превземе на играчки план, тогаш за Напредок оваа сезона ќе биде исклучително […]

Напредок домаќин на Ренова на воведниот првенствен натпревар

Напредок домаќин на Ренова на воведниот првенствен натпревар

Како и лани така и годинава воведниот првенствен натпревар, екипата на Напредок ќе го одигра против составот на Ренова. За разлика од лани кога играа во Тетово а мечот заврши 1:1, годинава Напредок ќе биде домаќин на прволигашот од Џепчиште. Сино белите со многу проблеми во играчкиот состав го стартуваат овој шампионат и со огромни […]

Page 1 of 6123Next ›Last »