Home » Posts tagged with » Пресека
Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Забрана за камиони на патиштата Маврово- Дебар и Кичево-Охрид

Поради интензивни врнежи од снег, на патните правци крак Маврово – Дебар и Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека има забрани за движење на тешки товарни возила, соопшти изутринава Автомотосојузот на Македонија. Врнежи од снег има во Охрид, Струга, Кичево и Буково, но без забрани за движење.

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Фотографиите зборуваат за невремето на Пресека

Навеви на снег на места и до 2 метри, силен ветер. Вистинка драма се одвиваше на планинскиот превој Пресека помеѓу Кичево и Охрид завчеравечер, кога од невремето во снегот останаа заглавени многу возила, а екипите за спасување едвај се пробија. За среќа се добро се заврши. Сообраќајот е нормализиран за лесни возила но забраната за […]

Внимавајте на Пресека и Стража

Внимавајте на Пресека и Стража

Поради намалена видливост, отежнат е сообраќајот на планинските премини Стража и Пресека, а коловозот наместа е влажен. Видливоста на Пресека утрово изнесуваше 10 метри, додека на Стража до 100 метри. Потсетување за сите возачи дека од 15 ноември започна законската обврска за поседување на зимската опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа […]

Затворен за сообраќај патот Кичево – Охрид кај Пресека

Затворен за сообраќај патот Кичево – Охрид кај Пресека

Патниот правец Кичево – Охрид кај Пресека – Врбјани денеска од 15 часот краткотрајно ќе биде забранет за сообраќај. Авто мото сојузот на Македонија информира дека патот ќе биде затворен во период од 30 до 45 минути поради минирање на овој дел од страна на фирмата „Машинокоп“.

ШОУТАЈМ: Дива свиња трча на Стража (фото)

ШОУТАЈМ: Дива свиња трча на Стража (фото)

Пред 2 недели мечка тршаче на Пресека, сега Дива Свиња, си „џогира“ на Стража. Фотографијата е снимена денеска, а ја објави порталот Press24.mk. Ако уловите со телефонот уште некое животно во слична ситуација, пратете ни на kontakt@kicevo.mk да објавиме.

Од Кичево до Охрид со воз за „само“ 7 часа

Од Кичево до Охрид со воз за „само“ 7 часа

Кичево – Охрид за 7 часа, Гостивар – Охрид за 15 часа. Ова е возен ред за теснолинејката која некогаш поминувала преку Кичево и продолжувала накај Охрид. Потекнува од 1961 година, поточно 28 мај 1961 година, летен распоред. За толку време возел легендарниот „Ќиро“. Можете само да замислите кое патешествие било да се патува со […]

Забрана за движење на тешки товарни возила преку Стража

Забрана за движење на тешки товарни возила преку Стража

Поради поголеми врнежи од снег, на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража воведена е забрана за движење на тешки товарни возила. Врнежи од снег има и на планинските премини Пресека, Попова Шапка и Маврово, но на тие делници нема забрани за движење на возилата. За сите кои патуваат обврзувачки е да поседуваат […]

Намалена видливост на сите излези од Кичево

Намалена видливост на сите излези од Кичево

И денес како и минатите денови има намалена видливост на сите патни правци кои водат кон Кичево. На превојот Стража видливоста е од 20 – 50 метри, од Кичево кон Македонски Брод од 50 – 100 метри. Видливост од 50 – 100 метри има и на превојот Пресека и на патот Кичево – Битола. Препорачливо […]

Возете внимателно на патиштата

Возете внимателно на патиштата

Од утрово цела Македонија е зафатена од снежен бран. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива отежнато и забавено во зимски услови, пo влажни и лизгави коловози, особено во западниот дел од државатa. Поради врнежи од снег и остатоци од снег на коловозот, воведени се забрани за движење на тешки […]