Home » Posts tagged with » претстава
„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп овој петок (5 декември) ќе се претстави пред кичевчани со урнебесната комедија „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски. Претставата ќе се одржи во големата сала на Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево со почеток во 19.00 часот. Влезот за претставата чини симболични 50 денари, […]

„2012 Последните Македонци“ гостува во Кичево

„2012 Последните Македонци“ гостува во Кичево

Драмскиот театар од Скопје во сабота, 29 ноември, пред кичевчани ќе се претстави со претставата  „2012 Последните Македонци“. Претставата ќе се одржи во големата сала на Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево, со почеток од 19.00 часот. Режијата е на Сашо Миленковски, а улогите ги толкуваат: Билјана БЕЛИЧАНЕЦ-АЛЕКСИЌ Сања АРСОВСКА Билјана ДРАГИЧЕВИЌ-ПРОЈКОВСКА Трајанка […]

Премиера на претставата „Се е баш добро маче“ во Ц.К во Кичево

Премиера на претставата „Се е баш добро маче“ во Ц.К во Кичево

По подолг период љубителите на театарската уметност од Кичево, ќе можат да уживаат во претставата “Се е баш добро маче” во изведба на познатото драмско студио„ Солзи и смеа” од Битола.Се очекува оваа урнебесна комедија да ги расположи гледачите во Центарот за култура во Кичево, кои по подолг период  ќе можат да уживаат во една […]

„Се е баш добро маче“ во Кичево

„Се е баш добро маче“ во Кичево

Битолската атракција „Солзи и смеа“ во четврток (23 мај), гостува во Кичево со комедијата „Се е баш добро маче“. Претставата ќе се одржи во големата сала на Центарот за култура „Кочо Рацин“ – Кичево. Влезот е 100 денари. Гостувањето во Кичево е дел од турнејата која, покрај Кичево, ќе ги опфати и Охрид, Прилеп, Штип, […]

Претстава за деца „Орхан“ утре премиерно во домот на културата

Претстава за деца „Орхан“ утре премиерно во домот на културата

Детската претстава „Орхан“ работена според истоимената книга од Неџати Зекерија утре и задутре ќе биде поставена на сцената во домот на културата во Кичево. Претставата е заеднички проект на Н.У.Центар за култура „Кочо Рацин “-Кичево и Министерството за култура на Р.Македонија. Режисер е Михајло Петревски – Мики. Претставите започнуваат во 12 часот во четврток, односно […]