Home » Posts tagged with » Прилеп
„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

„Од кол на кол“ па в петок и во Кичево

Народниот театар „Војдан Чернодрински“ од Прилеп овој петок (5 декември) ќе се претстави пред кичевчани со урнебесната комедија „Од кол на кол“ во режија на Коле Ангеловски. Претставата ќе се одржи во големата сала на Н.У. Центар за култура „Кочо Рацин” – Кичево со почеток во 19.00 часот. Влезот за претставата чини симболични 50 денари, […]

Работна средба на Регионаланта комора Кичево и Регионалната комора Прилеп

Работна средба на Регионаланта комора Кичево и Регионалната комора Прилеп

Во канцеларите на Регионалната комора Кичево при Стопанската комора на Македонија се одржа работна средба помеѓу претседателот на Регионалната комора – Кичево Игор Соколески и претседателот на Регионалната комора  Прилеп, Симон Наумоски. На  бизнис средбата учество зедоа и фирми кои  се членки и кои имаат меѓусебна соработка. Претседателот на Регионалната комора од Прилеп Симон Наумоски, […]

Голема карпа се одрони на Барбарас

Голема карпа се одрони на Барбарас

Вчера околу 17 часот на патниот правец од планинскиот превој Барбарас кон Македонски Брод, во должина од 3 метри се одрони поголема карпа и падна на патот. Поради тоа ообраќајот се одвива по една коловозна лента. Екипи работат на расчистување на патот и нормализирање на сообраќајот.

Напредок  – Победа 3-3

Напредок – Победа 3-3

Кичевскиот прволигаш ова лето никако да победи и во четирите контроли, оствари исто толку нерешени резултати. Гостите поведоа со 1-0  во 2 минута  преку Богоески , Напредок бргу  се созеде и во серија постигна три гола преку Вренцоски и Мојсоски, за на крајот гостите преку Здравески во два наврати целосно да се вратат  во мечот. […]

ФОТО: Спектакуларно отворање на Пиво фест и нов рекорд!

ФОТО: Спектакуларно отворање на Пиво фест и нов рекорд!

Спектакуларно почна 11-ти по ред Пиво Фест во Прилеп. На отворањето присуствуваа повеќе од 100 000 луѓе и од Македонија и од странство. Куриозитет е што за овој настан доаѓаат и луѓе од прекуокеанските земји кои немаат Македонско потекло, но се мераклии на пивото и македонската скара. Штандовите на пиварниците се поставени во центарот, на […]

КУД „Бисер” со грст награди од фестивалот „Пеце Атанасоски“ во Прилеп

КУД „Бисер” со грст награди од фестивалот „Пеце Атанасоски“ во Прилеп

КУД „Бисер” Кичево со грст награди се врати од триесет и деветтиот фестивал на изворни инструменти и песни „Пеце Атанасоски“, што во изминатите два дена се одржа во Прилеп и родното село на познатиот гајдаџија, Долнени. Така ова друштво доби специјална награда за посебни заслуги во негување изворни песни и инструменти, а се закити и […]

Македонски студенти го одбранија Уставното име

Македонски студенти го одбранија Уставното име

Александра Лозаноска од Прилеп и Александра Луканоска од Кичево и Слободан Јовановски се студенти на втора година на отсекот за Геодезија при Градежниот факултет во Скопје. Од почетокот на годинава почнале да работат на апликацијата за прием на Република Македонија во оваа организација на Геодези, стара 25 години со над триесет земји членки од сите […]

За влакно избегната авионска несреќа на небото помеѓу Кичево и Прилеп

За влакно избегната авионска несреќа на небото помеѓу Кичево и Прилеп

На 7 ми мај годинава била избегната голема авионска несреќа над македонското небо, јави телевизија Алфа. Пилотите на два патнички авиона имале наредба да не ја менуваат предвидената рута, а авионите на компаниите Изиџет и Шамрок Ерлајнс избегнале судар само благодарение на авионските уреди кои сигнализираат опасност од приближување на друг авион. Имено, за овој […]

Гори манастирот Трескавец кај Прилеп

Гори манастирот Трескавец кај Прилеп

Гори манастирот Трескавец во близина на Прилеп, пренесе телевизијата Сител. Изгорени се двата конаци, потврдуваат извори на телевизијата. Засега нема информации која е причината за избувнувањето на пожарот.

Чудесна Македонија: Карпа „Мома“

Чудесна Македонија: Карпа „Мома“

Ова дело на природата се наоѓа на Селечка планина, во близината на Прилеп, на околу еден час одење од манастирот „Свети Димитрија“ кај селото селце. Фотографијата ја направил Илија Ацески во 2010 година. Оваа интересна карпа ако се погледне од еден дел, асоцира на мома со традиционална марама сликана во профил, како гледа кон хоризонтот. […]

Page 1 of 212